Grant ERC – naukowy znak jakości
Opublikowano: 17.08.2022 09:39
Grantów ERC nie trzeba reklamować, ale warto przypomnieć, o czym należy pamiętać i z jakich pomocy można skorzystać, aby przygotowanie wniosku stało się łatwiejsze i zakończyło się sukcesem.
Starting i Synergy są jednymi z konkursów ERC. Granty przyznawane są w ramach pięciu konkursów przeznaczonych dla naukowców na różnych etapach kariery naukowej:
- Starting: dla naukowców 2-7 lat po doktoracie
- Consolidator: dla naukowców 7-12 lat po doktoracie
- Advanced: dla doświadczonych naukowców, z liczącym się dorobkiem
- Synergy: dla zespołu 2-4 naukowców z różnych, uzupełniających się dziedzin, dla wspólnego rozwiązywania ambitnych problemów badawczych
- Proof of Concept: dla wcześniejszych laureatów ERC, którzy chcą skomercjalizować wyniki badań
To, co łączy te konkursy, to charakter badań. Mają być ambitne, nowatorskie, obarczone wysokim ryzykiem, których realizacja daje nadzieję na przełom w danej dyscyplinie naukowej. Grant ERC to rozpoznawalny w skali światowej znak najwyższej jakości uczonego.
Jedynym kryterium oceny wniosków ERC jest „Scientific Excellence”, czyli doskonałość pomysłu badawczego oraz doskonałość dotychczasowego dorobku naukowca. Co oznacza doskonałość naukowa i jak sprawdzić, czy nasz pomysł spełnia kryteria, co zyskują laureaci grantów ERC przeczytają Państwo w naszym poradniku.
Kto i jak ocenia wnioski?
Wnioski są oceniane przez wybranych międzynarodowych recenzentów. Tylko najwyżej sklasyfikowane wnioski otrzymują grant ERC - zależy to od wielkości dostępnego budżetu. Informacje o terminach i wysokość budżetu znajdują się na naszej stronie, w Programie Pracy.
Wnioski można składać w ramach 27 paneli tematycznych, pogrupowanych w trzy dziedziny: nauki społeczne i humanistyczne (SH), nauki przyrodnicze (LS) oraz nauki fizyczne i inżynieryjne (PE).
Każdy panel oceniający ERC składa się z przewodniczącego i 10-16 członków, wybieranych przez Radę Naukową ERC na podstawie ich reputacji naukowej. Przed upływem terminu naboru nazwiska przewodniczących paneli są publikowane na stronie internetowej ERC. Można zatem już sprawdzić ich nazwiska dla obecnie otwartych konkursów: Starting i Synergy. Podobnie publikowane są nazwiska członków panelu, jednak po zakończeniu procesu oceny. Według jakich kryteriów recenzenci oceniają projekty można natomiast przeczytać w Przewodniku dla recenzentów.
Gdzie szukać pomocy w przygotowaniu wniosku?
Od 2019 r. PW wspiera naukowców w występowaniu o granty ERC, oferując im granty wewnętrzne. Środki mogą być przeznaczone na: wynagrodzenie kierownika i wykonawców grantu, przygotowanie opinii wniosku przez eksperta, tłumaczenie i konsultację językową, wyjazd do zagranicznego ośrodka w celu nawiązania współpracy lub skonsultowania wniosku. Kierownik grantu otrzyma również dodatek pieniężny za aktywność naukową, jeśli wniosek złożony do ERC przejdzie do drugiego etapu oceny lub otrzyma dofinansowanie. Do tej pory w 7 naborach złożono łącznie 19 wniosków o grant wewnętrzny. O najbliższej edycji poinformujemy Państwa w naszym newsletterze i na stronie, a o poprzedniej można przeczytać tutaj.
Oprócz wspomnianego poradnika Grant ERC – przełomowy krok w karierze naukowej Centrum Obsługi Projektów zebrało materiały dla zainteresowanych konkursami, przygotowane przez ERC i KPK, ale przede wszystkim linki do wniosków, które uzyskały dofinasowanie w poprzednich edycjach i porady laureatów. Informacje i dokumenty przeznaczone są do użytku wewnętrznego.
Od kwietnia 2022 r. można skorzystać z ERC Mentoring Initiative - bazy mentorów, w skład której wchodzą naukowcy, którzy wcześniej zasiadali w panelach oceniających ERC oraz laureaci grantów ERC. O wsparcie w ramach Mentoring Initiative mogą się ubiegać osoby, które planują złożenie wniosku do ERC w najbliższym konkursie i spełniają wymogi ERC aplikowania o jeden z grantów (Starting, Consolidator lub Advanced) oraz realizują jeden z projektów NCN, NCBR, NAWA, FNP.
Koszty mentoringu będą pokrywane ze środków finansowych pochodzących z projektów. Wynagrodzenie dla mentora wynosi 100 euro brutto za dzień pracy (1 dzień = 8 godzin), natomiast cały proces objęty finansowaniem powinien trwać maksymalnie 24 godziny robocze. Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR, który jest krajowym koordynatorem inicjatywy, po zweryfikowaniu tej informacji wskaże mentorów z bazy udostępnionej przez ERC i zainicjuje kontakt pomiędzy aplikującym a mentorem. Do lipca 2022 r. powstało 25 par mentorów i mentorowanych.
Statystyki
Liczba grantów realizowanych w Polsce z roku na rok rośnie. W 7. Programie Ramowym w Polsce realizowanych było 16 grantów, w programie Horyzont 2020 - 29 grantów, w trwającym Horyzoncie Europa polscy naukowcy zdobyli już 15 grantów. Pełna lista polskich laureatów ERC znajduje się na stronie KPK. Dotychczas laureatami ERC byli naukowcy tylko z 2 uczelni technicznych z Politechniki Poznańskiej i AGH. Największą popularnością w Polsce cieszy się konkurs Starting.
© 1998-2025
Politechnika Warszawska,
Pl. Politechniki 1,
00-661 Warszawa