Osoby do kontaktu:
mgr Elżbieta Śmietanka
Dział Funduszy Strukturalnych
22 234 + wew.
59 26
elzbieta.smietankaSPAMFILTER@pw.edu.pl
mgr Marta Siewiera
Dział Funduszy Strukturalnych
22 234 + wew.
71 99
marta.siewieraSPAMFILTER@pw.edu.pl
Projektowanie uniwersalne - PO WER 3.5
Opracowanie i wdrożenie w ramach programu studiów zajęć obowiązkowych obejmujących projektowanie uniwersalne.
Opracowanie i wdrożenie zajęć obowiązkowych w programie studiów, obejmujących projektowanie uniwersalne, umożliwiających studentom poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług.
Produkty projektów powinny opierać się o modele zajęć na studiach I stopnia i/lub II stopnia i/lub na jednolitych studiach magisterskich, wypracowane przez zespół ds. opracowania modeli projektowania uniwersalnego. Modele wypracowane przez zespół ekspercki określają podstawowe efekty kształcenia oraz metody ich osiągania przez studentów, a także sposób weryfikacji efektów kształcenia. Modele uwzględniają treści istotne z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego, np. odpowiedzialność społeczna, rozwój wsparcia mobilności poprzez zastosowanie innowacyjnych produktów, tworzenie produktów i usług w oparciu o szerokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Stworzone modele zajęć, dzięki wdrożeniu w ramach projektów konkursowych, przyczynią się do rozwoju kompetencji studentów w zakresie stosowania projektowania uniwersalnego, w szczególności w jego praktycznym aspekcie.
uczelnie wyższe.
W konkursie dopuszcza się konstrukcję projektu partnerskiego, o którym mowa w art. 33 ustawy. Nie istnieją formalne ograniczenia co do charakteru prawnego i organizacyjnego partnera - może to być dowolna jednostka, o ile została wybrana w sposób spełniający wymogi, o których mowa w art. 33 ustawy. Sposób i tryb wyboru musi być opisany we wniosku.
Realizacja projektu w partnerstwie musi mieć swoje uzasadnienie merytoryczne, tzn. dzięki współpracy podmiotów powstanie wartość dodana, niemożliwa do osiągnięcia w przypadku działań podejmowanych indywidualnie lub poprzez zlecanie działań podmiotom zewnętrznym wobec wnioskodawcy.
Planowana alokacja na konkurs wynosi 30 mln zł. Średni koszt przypadający w projekcie na jednego uczestnika projektu nie może przekraczać 20 tys. zł (do kosztu przypadającego na jednego uczestnika projektu nie wlicza się kosztów racjonalnych usprawnień w przypadku zaistnienia w trakcie realizacji projektu potrzeby ich zastosowania w celu umożliwienia udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami).
Wnioski o dofinansowanie składane są wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA.
dostępne są na stronie NCBR.
- do COP: 22.11.2019
- do NCBR (SOWA): 31.10.2019 - 02.12.2019