Osoby do kontaktu:

dr Anita Uchańska-Bieniusiewicz

Dział Funduszy Strukturalnych

22 234 + wew. 14 27

Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, Seal of Excellence - PO IR 1/1.1.1

Cel: Poprawa poziomu innowacyjności przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu rezultatów prac B+R.
Tematyka: Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe zgodne z KIS (Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami). Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe. Informacje podane we wniosku o dofinansowanie muszą dotyczyć tego samego przedsięwzięcia, które otrzymało certyfikat Seal of Excellence.
Wnioskodawcy:

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, podmioty zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium RP. Konkurs jest skierowany wyłącznie do podmiotów, których projekty zostały ocenione pozytywnie przez Komisję Europejską w ramach SME Instrument (faza II) i otrzymały certyfikat Seal of Excellence, tj. z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania w ramach SME Instrument (faza II). Miejsce realizacji projektu musi znajdować się na terytorium RP w województwie innym niż mazowieckie (kategoria regionów słabiej rozwiniętych). Przy określaniu miejsca realizacji projektu nie należy uwzględniać zadań zleconych podwykonawcom (także zagranicznym).

Partnerstwo/podwykonawstwo: W projekcie można powierzyć realizację części prac B+R podwykonawcy. W przypadku prac przedwdrożeniowych w ramach pomocy de minimis wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć 70% całkowitych kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych w ramach pomocy de minimis ponoszonych przez przedsiębiorstwo.
Dofinansowanie:

Dofinansowanie na realizację projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się wnioskodawcy do wdrożenia wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych (jeśli projekt przewiduje tylko te drugie) w terminie 3 lat od zakończenia projektu.

Maksymalna wartość dofinansowania dla przedsiębiorstwa na jeden projekt nie może przekroczyć pułapów określonych w § 9 ust. 1 oraz w § 10 ust. 6 rozporządzenia MNiSW, tj.:

  1. 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii badań przemysłowych;
  2. 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii eksperymentalnych prac rozwojowych;
  3. 200 tys. euro – na prace przedwdrożeniowe w zakresie pomocy de minimis (wartość brutto pomocy łącznie z wartością innej pomocy de minimis przyznanej w okresie 3 lat podatkowych);
  4. 2 mln euro – na prace przedwdrożeniowe w zakresie usług doradczych dla MŚP.

Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów to 50 mln zł.

Okres trwania projektu: Realizacja projektu nie może być dłuższa niż końcowa data realizacji PO IR, tj. 31 grudnia 2023 r.
Miejsce/sposób składania wniosków:

Wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego. Konkurs podzielony jest na rundy:

  1. od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2019 r.,
  2. od 1 maja do 31 maja 2019 r.,
  3. od 1 czerwca do 30 czerwca 2019 r.,
  4. od 1 lipca do 31 lipca 2019 r.,
  5. od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2019 r.,
  6. od 1 września do 30 września 2019 r.,
  7. od 1 października do 31 października 2019 r.,
  8. od 1 listopada do 29 listopada 2019 r. do godziny 16:00.

Runda konkursu obejmuje nabór wniosków o dofinansowanie, weryfikację spełniania warunków formalnych, ocenę oraz opublikowanie list projektów wybranych i niewybranych do dofinansowania.

Zgodnie z Pismem okólnym nr 3/2016 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 20 maja 2016 r. dokumentację związaną z procesem zgłaszania się jednostek organizacyjnych PW w roli podwykonawcy prac merytorycznych w projekcie, w kwotach powyżej limitu wskazanego w pełnomocnictwach kierowników jednostek organizacyjnych PW, podpisuje Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Rajmund Bacewicz za pośrednictwem Działu Komercjalizacji i Transferu Technologii CZIiTT PW.

Szczegółowe informacje:

dostępne są na stronie NCBR.

Składanie wniosków:
  • do NCBR: 01.04.2019 - 29.11.2019