Polska niewystarczająco korzysta z potencjału Horyzontu Europa – ekspert apeluje o większe zaangażowanie

Polska nie wykorzystuje w pełni możliwości oferowanych przez największy unijny program badawczo-innowacyjny Horyzont Europa, co wynika z braku odpowiednich działań na szczeblu rządowym oraz niskiego zaangażowania w międzynarodowe projekty – stwierdził dr inż. Adam Piotrowski, specjalista w zakresie rozwoju biznesu i współpracy międzynarodowej, członek grupy eksperckiej oceniającej program.

W związku z półmetkiem programu Komisja Europejska zleciła grupie 15 niezależnych ekspertów, w tym dr. Piotrowskiemu, ocenę dotychczasowych postępów oraz przygotowanie rekomendacji dla kolejnego, 10. Programu Ramowego, który ruszy w 2028 roku.

W opublikowanym raporcie „Align, Act, Accelerate: Research, Technology and Innovation to boost European Competitiveness” eksperci rekomendują ponad dwukrotne zwiększenie budżetu kolejnego programu badawczego UE do 220 mld euro, aby nadążyć za konkurencją ze strony USA, Chin i Korei. Dr Piotrowski podkreśla, że biurokracja oraz brak koordynacji opóźniają realizację innowacyjnych projektów.

Polacy często ograniczają się do dołączania do już istniejących konsorcjów, zamiast tworzyć własne projekty. Przez to są postrzegani jako drugorzędni partnerzy, co ogranicza możliwości finansowania i wpływ na kierunek badań – zaznacza dr Piotrowski.

Mimo że Horyzont Europa oferuje ogromne możliwości dla polskich naukowców i przedsiębiorstw, Polska wciąż nie jest wystarczająco widoczna na europejskiej mapie innowacji. Ekspert apeluje o większą aktywność w Brukseli i zaangażowanie w proces tworzenia przyszłych tematów badawczych.

Celem nie jest jedynie zwiększanie liczby publikacji naukowych, ale także przekładanie badań na konkretne innowacje, które mogą przyczynić się do wzrostu konkurencyjności Europy. Jako środowisko badawcze powinniśmy skupić się na projektach o potencjale komercyjnym, które mogą wspierać rozwój przemysłu – dodaje dr Piotrowski.

Cała rozmowa z ekspertem dostępna jest na portalu naukawpolsce.pl.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.