Kierowany przez dra inż. Jana Pełczyńskiego z Wydziału Inżynierii Lądowej zespół uzyskał grant w konkursie ForestValue2 Call 2023.
Projekt "Strategia inteligentnej oceny stanu odzyskanego drewna w celu przedłużenia żywotności długowiecznych produktów drewnianych z wykorzystaniem badań nieniszczących i zautomatyzowanej obróbki danych (Ti-ReX)" realizowany będzie we współpracy z naukowcami z Finlandii, Norwegii, Łotwy, Słowenii i Hiszpanii.
Inicjatywa ForestValue2 (HORIZON EUROPE Coordination and Support Action) wspiera badania dotyczących sektora gospodarki leśnej. Wnioski w konkursie ForestValue2 Call 2023 mogły składać międzynarodowe konsorcja badawcze realizujące w ujęciu systemowym, interdyscyplinarne projekty, których celem jest zdobycie wiedzy niezbędnej do wspierania najlepszego możliwego wykorzystania lasów i zasobów leśnych. W zeszłorocznym naborze dofinansowanie otrzymały cztery międzynarodowe projekty o całkowitym budżecie ok. 6,8 mln euro, trzy z nich będą realizowane z udziałem badaczy z Polski. Finansowanie dla polskich zespołów zapewnia Narodowe Centrum Nauki.