Uwaga:
- Na etapie składania wniosku międzynarodowego prosimy o przesłanie do opiekuna konkursu w DPK-COP kosztorysu do konsultacji. Kosztorysy zawarte we wniosku międzynarodowymi i później krajowym powinny być tożsame. Po złożeniu wniosku międzynarodowego, nie będzie możliwe dokonywanie zmian we wniosku krajowym.
- Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecane jest przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx w terminie do 30 kwietnia 2025 r. Tabelę budżetową należy przesłać na adres magdalena.nowak@ncn.gov.pl. Budżety nadesłane po 30 kwietnia nie będą konsultowane.
- Wnioski składane do NCN procedowane są w systemie EZD. W celu procedowania wniosku w systemie należy skontaktować się z właściwymi pracownikami LOP/osobami wyznaczonymi w jednostkach do procedowania dokumentów projektowych w EZD.
- Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
Instytucja finansująca:
Narodowe Centrum Nauki
Rodzaj przedmiotowy projektu:
badania podstawowe
Zakres tematyczny:
naukowcy zamierzający złożyć wniosek w konkursie, przygotowując plan badawczy, powinni skoncentrować się na nadrzędnych celach programu M-ERA.NET. Misją programu jest m.in.:
- wspieranie Europejskiego Zielonego Ładu poprzez dążenie do rozwoju technologicznego w zakresie inżynierii materiałów przeznaczonych do zastosowań związanych z czystą energią, wytwarzaniem i odzyskiwaniem energii, magazynowaniem energii oraz tworzeniem elektrolizerów i ogniw paliwowych;
- dążenie do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals - SDG), w szczególności Celu 7 („Czysta i dostępna energia”) poprzez wspieranie badań nad technologią zrównoważonego magazynowania energii, Celu 9 („Innowacyjność, przemysł, infrastruktura”) w zakresie zwiększania możliwości technologicznych sektorów przemysłowych oraz Celu 12 („Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”) w wymiarze przyjaznego dla środowiska zarządzania zasobami naturalnymi i ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów;
- zwiększanie korzyści społeczno-ekologicznych w kontekście Odpowiedzialnych badań i innowacji (Responsible Research and Innovation - RRI). Projekty finansowane w ramach programu M-ERA.NET 3 powinny mieć na celu prowadzenie badań w sposób odpowiedzialny, uwzględniający wymiar społeczno-ekologiczny, etyczny oraz polityczny działań badawczych, innowacyjnych, związanych z doskonaleniem i wykorzystaniem materiałów;
- wspieranie łańcucha innowacji poprzez ogłaszanie konkursów na projekty badawcze generujące wiedzę w całym łańcuchu innowacji – od doskonałych badań po innowacyjne zastosowania przemysłowe;
- wzmacnianie interdyscyplinarności poprzez integrację różnych dyscyplin i obszarów zastosowań, umożliwiającą tworzenie atrakcyjnych narzędzi finansowania projektów, których realizacja była wcześniej mało prawdopodobna.
konkurs obejmuje następujące tematy z zakresu nauk o materiałach i inżynierii materiałowej:
- Sustainable materials for energy applications
- Innovative surfaces, coatings and interfaces
- Advanced composites and lightweight materials
- Functional materials
- Materials addressing environmental challenges
- Next generation materials for electronics
UWAGA:
do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki, jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych (TRL 1-4). Udział partnera przemysłowego z Polski nie jest wymagany.
Do NCBR mogą być składane wnioski, które zaczynają się od TRL 3-6, a kończą na TRL 5-8. Wymagane jest uczestnictwo polskiego partnera przemysłowego
Adresat:
kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku posiada co najmniej stopień naukowy doktora.
Kierownikiem projektu może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie realizującym na podstawie umowy o pracę na co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy.
Kierownik projektu zobowiązany jest do przebywania przez co najmniej 50% czasu trwania projektu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i pozostawania w dyspozycji podmiotu realizującego projekt. Do wymienionego czasu nie wlicza się udokumentowanych delegacjami służbowymi wyjazdów mających bezpośredni związek z realizowanym projektem oraz urlopów, czasu wolnego od pracy i innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy regulowanych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy.
Wnioskodawca:
- na poziomie międzynarodowym:
o finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie
kraje uczestniczące w konkursie: Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Malta, Polska, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Węgry, Włochy*
UWAGA: niektóre kraje uczestniczą w programie tylko regionalnie - więcej informacji na temat wytycznych agencji zagranicznych biorących udział w konkursie dostępne na stronie internetowej programu: Participating countries/regions Call 2025.
uczelnia; grupa podmiotów, w skład której wchodzą co najmniej dwie uczelnie lub instytuty naukowe/badawcze lub inne podmioty prowadzące działalność naukową albo co najmniej jeden z tych podmiotów oraz co najmniej jeden przedsiębiorca; osoba fizyczna
Dofinansowanie:
- maks. wysokość finansowania nie jest określona tzn. można wnioskować o dowolną, uzasadnioną kwotę;
- do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych uczelni;
- Rada NCN ustaliła wysokość środków finansowych w kwocie 1,5 mln euro z przeznaczeniem na projekty badawcze realizowane przez polskie zespoły naukowe w konkursie M-ERA.NET - 3/2025.
Okres trwania projektu:
24 lub 36 m-cy
Sposób złożenia wniosku:
poziom międzynarodowy (dwuetapowy): zarówno na pierwszym etapie (wnioski wstępne pre-proposals) jak i na drugim etapie konkursu (wnioski pełne full proposals) polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi przygotowuje w języku angielskim wspólny wniosek. Lider konsorcjum międzynarodowego składa wniosek wspólny w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu rejestracji wniosków M-era.net (M-era.net Submission System)
UWAGA: na etapie składania wniosków wstępnych pre-proposals, polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów.
poziom krajowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych pełnych na poziomie międzynarodowym, wnioski krajowe składane są dopiero na etapie full proposal.
UWAGA: W przypadku gdy PW występuje jako Lider/Partner krajowej grupy podmiotów, Porozumienie o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu badawczego według wzoru NCN procedowane jest w systemie EZD zgodnie z instrukcją - do pobrania tutaj.
UWAGA: zanim wniosek krajowy NCN zostanie złożony elektronicznie za pośrednictwem systemu OSF należy:
- po uzupełnieniu wszystkich zakładek wniosku i ich sprawdzeniu, przejść do zablokowania wniosku korzystając z opcji „zablokuj do NCN” i pobrania dokumentów potrzebnych do podpisu.
UWAGA: Po zablokowaniu wniosku do NCN możliwa jest tylko edycja skróconego i szczegółowego opisu projektu badawczego
- Po zablokowaniu pojawi się nowa zakładka „elektroniczna wysyłka”, należy pobrać z niej dwa potwierdzenia złożenia wniosku: potwierdzenie złożenia wniosku – Kierownik (PI) oraz potwierdzenie złożenia wniosku - podmiot. Należy również pobrać PDF wniosku.
- Wymienione wyżej trzy dokumenty – potwierdzenie Kierownika (PI) w formie skanu podpisanego odręcznie przez Kierownika (PI), potwierdzenie podmiotu w formie pliku PDF oraz wniosek w formie pliku PDF należy przekazać do pracownika LOP zgodnie ze wskazaną listą pracowników dla danego wydziału w celu procedowania dokumentów w systemie EZD.
Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
- Po podpisaniu dokumentów przez Prorektora ds. Nauki, potwierdzenie złożenia wniosku osoby reprezentującej oraz pełnomocnictwo dla Prorektora, pracownik DPK-COP przekazuje w systemie EZD do pracownika LOP, który przekazuje pliki do Kierownika projektu do załączenia w systemie OSF.
- Po załączeniu potwierdzeń złożenia wniosku w systemie OSF i pełnomocnictwa kompletny wniosek jest możliwy do wysłania poprzez opcję „wyślij do NCN”.
UWAGA: po kliknięciu „wyślij do NCN” w systemie status wniosku zmieni się na „wysłany”. Do NCN nie przekazuje się żadnej wersji papierowej wniosku.
Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku :
Materiały pomocne w przygotowaniu wniosku:
Termin złożenia wniosku (etap I):
-
- do
sieci M-ERA.NET (Pre-proposal): 13.05.2025, 11:59
Termin złożenia wniosku (etap II):
-
- do
sieci M-ERA.NET (Pre-proposal):
19.11.2025, 11:59
Termin złożenia wniosku (etap III):
-
- do
do COP (w najbliższym możliwym); NCN:
26.11.2025, 16:00