22 234 + wew. 13 74
malgorzata.gronek@pw.edu.pl
T2.1. Energetyka wiatrowa na lądzie.
T2.1.1 Inteligentna farma wiatrowa.
T2.1.2. Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych.
T2.2 Morska energetyka wiatrowa.
T2.2.1. Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku.
T2.2.2. Technologie służące budowie Morskich Farm Wiatrowych (MFW).
2. Obszar tematyczny nr T6- Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia)
T6.1. Kogeneracyjny układ geotermalny.
T6.2. Instalacja wykorzystująca wody geotermalne do magazynowania energii elektrycznej przy wykorzystaniu zintegrowanego wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej.
T6.3. Wykorzystanie energii i wód geotermalnych w rolnictwie/przetwórstwie rolno-spożywczym w Polsce.
T6.4. Technologie z zakresu inżynierii złożowej dla poprawy efektywności eksploatacji złóż geotermalnych – zwiększenia produktywności/chłonności odwiertów, umożliwiające eksploatację i wykorzystanie średnio i wysoko mineralizowanych wód geotermalnych.
T6.5. Technologie umożliwiające eksploatację i wykorzystanie niskotemperaturowych wód geotermalnych w niskotemperaturowych systemach grzewczych.
T6.6. Technologia wykorzystująca sczerpane złoża węglowodorów do pozyskiwania energii geotermalnej lub magazynowania energii.
T6.7. Sztuczna inteligencja w optymalizacji pozyskiwania energii geotermalnej dla poprawy efektywności istniejących ciepłowni geotermalnych.
konsorcja składające się z maks. 5 podmiotów: przedsiębiorstw i jednostek naukowych w skład których wchodzi min. 1 przedsiębiorstwo i min. 1 jednostka naukowa.
Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.
maks. budżet poszczególnych faz dla wszystkich projektów w danym obszarze tzn. T2 i T6:
wniosek o finansowanie projektu wraz z wymaganymi załącznikami składany jest do NCBR w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu LSI.
Uwaga: W przypadku gdy PW występuje jako Partner, umowa konsorcjum o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu procedowana jest w systemie EZD zgodnie z instrukcją - do pobrania tutaj.
TAK
dostępne są na stronie NCBR.