22 234 + wew. 53 56
justyna.wojciechowska@pw.edu.pl
UWAGA: Wnioski składane do ABM procedowane są w systemie EZD. W celu założenia sprawy i procedowania wniosku w systemie należy skontaktować się z właściwymi pracownikami LOP – dodatkowo w kwestii wsparcia technicznego przy procedowaniu wniosku w systemie EZD można kontaktować się z koordynatorem EZD w COP Panią Małgorzatą Adamczyk tel. wew.: (22) 234 1427.
Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
Wnioskodawca może złożyć w każdym naborze nie więcej niż 6 wniosków (jako Lider Konsorcjum można złożyć maksymalnie 3 wnioski i jednocześnie wystąpić w roli Konsorcjanta w nie więcej niż 3 wnioskach).
Decyzję, które wnioski zostaną wysłane, podejmuje Prorektor ds. Nauki.
Deklarację udziału w konkursie proszę przesyłać do COP w nieprzekraczalnym terminie do 20.09.2024 r. na adres justyna.wojciechowska@pw.edu.pl
Głównym celem Konkursu jest realizacja niekomercyjnych badań klinicznych dotyczących identyfikacji i oceny produktów leczniczych lub eksperymentów badawczych dotyczących identyfikacji i oceny procedur medycznych, w tym procedur diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze onkologii.
Projekty składane w ramach Konkursu muszą posiadać status:
• niekomercyjnych badań klinicznych produktu leczniczego
lub
• eksperymentów badawczych obejmujących ocenę zastosowania procedur medycznych, w tym procedur diagnostycznych.
naukowcy na wszystkich etapach kariery naukowej, z zastrzeżeniem, iż:
Główny badacz – zgodnie z Rozporządzeniem 536/2014 jest to badacz, który jest szefem zespołu badaczy prowadzącego badanie kliniczne w ośrodku badań klinicznych i który jest z tego tytułu odpowiedzialny.
Głównym badaczem w badaniu klinicznym produktu leczniczego prowadzonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być posiadający prawo wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) lekarz;
2) lekarz dentysta;
3) pielęgniarka albo położna, posiadająca dyplom ukończenia studiów na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.
W przypadku, o którym mowa w pkt 3, jednym z badaczy jest lekarz lub lekarz dentysta (art. 37 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi).
Główny badacz w Projektach finansowanych przez Agencję musi ponadto posiadać co najmniej stopień doktora nauk medycznych.
Kierujący eksperymentem badawczym – w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny, która jest szczególnie przydatna ze względu na charakter lub przebieg eksperymentu oraz odpowiednio wysokie kwalifikacje zawodowe i badawcze.
W przypadku Eksperymentu badawczego zawierającego część niemedyczną, lekarz kierujący takim eksperymentem współpracuje z inną osobą posiadającą kwalifikacje niezbędne do przeprowadzenia części niemedycznej, która nadzoruje przebieg tej części.
Kierujący Eksperymentem badawczym w Projektach finansowanych przez Agencję musi ponadto posiadać co najmniej stopień doktora nauk medycznych.
podmiot wymieniony w art. 17 ust. 1 Ustawy, niebędący osobą fizyczną, składający Wniosek (w przypadku Wnioskodawcy jednopodmiotowego),
Lider Konsorcjum oraz Konsorcjanci łącznie, w imieniu i na rzecz których Lider Konsorcjum składa Wniosek (w przypadku Wnioskodawcy wielopodmiotowego), przy czym wszystkie podmioty wchodzące w skład Konsorcjum muszą mieć status podmiotu wymienionego w art. 17 ust. 1 Ustawy;
Podmiot, który uczestniczy tylko w części klinicznej przewidzianej protokołem badania (ośrodek) nie może zostać uznany za Konsorcjanta, a jedynie za Podwykonawcę. Natomiast podmiot, który uczestniczy na każdym etapie tworzenia Projektu (tj. uczestniczy w tworzeniu założeń Projektu, tworzeniu protokołu badania, rekrutacji pacjentów, realizacji procedur przewidzianych protokołem, uczestniczy w analizowaniu danych uzyskanych w trakcie badania), może być uznany za Konsorcjanta. Konsorcjant odpowiada solidarnie za realizację Projektu wraz z Liderem Konsorcjum oraz pozostałymi Konsorcjantami.
Kwota przeznaczona na dofinansowanie Projektów wyłonionych w ramach Konkursu wynosi 600 mln zł
W niniejszym Konkursie nie przewidziano ograniczenia górnego limitu całkowitego kosztu Projektu.
Wnioski należy składać wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji Badań Medycznych
dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie ABM.
NIE
Efektem realizacji Projektu musi być opublikowanie lub przekazanie do druku wyników badań zrealizowanych w ramach Projektu nie później niż 6 miesięcy od daty zakończenia Projektu w np. jednym z czasopism naukowych wymienionych w najnowszym na dzień publikacji wyników Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych opublikowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
dostępne są na stronie ABM.