Wnioski z oceną niższą niż 70 proc. podlegają rocznej karencji (tj. nie będą mogły być złożone ponownie w konkursie w kolejnym roku).
badania podstawowe, badawczo-rozwojowy
brak ograniczeń tematycznych
naukowiec:
indywidualny naukowiec składa wniosek wraz z instytucją goszczącą (np. uczelnią, instytutem badawczym, firmą, inną organizacją)
do 100 proc. (w formie kosztów jednostkowych)
wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego przez portal Funding & Tenders
dostępne są na portalu Funding & Tenders i na stronie Marie Skłodowska-Curie Actions.
Typy Postdoctoral Fellowships (PF):
Naukowcy mogą otrzymać dodatkowe wsparcie na odbycie stażu trwającego do 6 miesięcy w organizacji pozaakademickiej mającej siedzibę w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem HE. Staż ten musi odbyć się po zakończeniu PF. Opis stażu musi stanowić integralną część wniosku.
Naukowcy, będący obywatelami lub długoterminowymi rezydentami państwa członkowskiego UE lub państwa stowarzyszonego z programem Euratom i prowadzący działalność w zakresie badań jądrowych, mogą składać wnioski do MSCA Postdoctoral Fellowships w ramach programu Euratom (wskazują to we wniosku) wraz z jednostkami mającymi siedzibę w jednym z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Euratom.
Dodatkową szansą dla polskich jednostek jest udział w ERA Fellowships Call, czyli projektach realizowanych przez naukowców w tzw. Widening Countries. Dzięki tej opcji wysoko ocenione wnioski MSCA PF, które nie znalazły się na głównej liście rankingowej, będą mogły być sfinansowane z osobnego budżetu, dedykowanego szerszemu uczestnictwu i wzmacnianiu europejskiej przestrzeni badawczej.
Wnioski, które uzyskają 85 proc. bądź więcej i nie otrzymają dofinansowania, otrzymają certyfikat Seals of Excellence. Naukowiec z zagranicy, który planował zrealizować projekt w Polsce i otrzymał certyfikat, może uzyskać dofinansowanie danego projektu w ramach programu Ulam NAWA.