Mijający rok był dla nas czasem intensywnej pracy, pełnym wyzwań, ale i znaczących sukcesów.
Na poziomie krajowym aktywnie angażowaliśmy się w prace Forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych (Technical Universities Project Management Offices Forum – TUPMO Forum) – byliśmy obecni na konferencjach w Gliwicach i Bydgoszczy.
Rozwijaliśmy również sieć współpracy z lokalnymi ośrodkami projektowymi (LOP) w Politechnice Warszawskiej. W mijającym roku powstały LOP MINI i LOP WEITI, dzięki czemu sieć projektowa obejmuje już praktycznie całą uczelnię.
Braliśmy udział w kluczowych inicjatywach wspierających rozwój nauki i projektów badawczych. W konkursie Ścieżka SMART (NCBR) aż sześć projektów z udziałem Politechniki Warszawskiej otrzymało wsparcie o łącznej wartości ponad 85 mln zł. Z kolei w konkursie MINIATURA 8(NCN) doceniono dziewięcioro naszych naukowców, którzy pozyskali środki na realizację działań przygotowujących do przyszłych projektów badawczych.
Jak co roku, największym zainteresowaniem cieszył się konkurs OPUS (NCN), a sukcesy naszych naukowców napawają nas dumą. Szczególnie warto podkreślić zdobycie prestiżowego grantu ERC Advanced przez prof. dr. hab. inż. Tomasza Skotnickiego za projekt SFINKS, który może zrewolucjonizować pozyskiwanie energii z naturalnych zmian atmosferycznych.
Wymienione przykłady to tylko kilka z brzegu. Wszystkie nasze działania były szczegółowo analizowane i opisywane – raport za 2024 rok przedstawimy na początku przyszłego roku.
Rok 2024 przyniósł także nowe inicjatywy i narzędzia usprawniające procesy projektowe na Politechnice Warszawskiej. Wprowadziliśmy system EZD do obsługi dokumentów projektowych, który znacząco uprościł formalności związane z aplikowaniem o środki i realizacją projektów. Aby ułatwić korzystanie z systemu, przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje i materiały pomocnicze, takie jak lista osób obsługujących EZD, instrukcja czynności w systemie oraz wzory opisów i obiegu dokumentów. Wszystkie zasoby są dostępne w Strefie Wiedzy COP, która stała się dynamicznie rozwijającym się centrum wsparcia dla naszych naukowców.
Nie zabrakło również szkoleń i warsztatów – zarówno poświęconych systemowi EZD, jak i innym aspektom realizacji projektów. Nasi pracownicy prowadzili m.in. spotkania informacyjne dotyczące konkursów NCN (OPUS, SONATA) oraz FNP (First Team). Informacje o programie Horyzont Europa były przekazywane podczas webinarów przez naszych ekspertów z Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Centralna. Prowadziliśmy również szkolenia w ramach Akademii Managera KPK oraz współorganizowaliśmy konferencję „Innowacje w Transformacji Energetycznej” w Bełchatowie.
Na PW odbyło się także organizowane przez COP spotkanie przedstawicieli międzynarodowego projektu „Europejski sojusz uczelni technicznych w zakresie działań badawczych i innowacyjnych” (ENHANCERIA).
Patrzymy w przyszłość z nadzieją i ambicją, planując dalsze wsparcie naukowców oraz rozwijanie aktywności projektowej na Politechnice Warszawskiej. W 2025 roku przewidujemy kolejne szkolenia, nowe narzędzia wspierające realizację projektów oraz dalsze dostosowanie usług COP do potrzeb uczelni i instytucji finansujących.
Dziś jednak, w tym wyjątkowym czasie, pragniemy serdecznie podziękować za współpracę i zaangażowanie w mijającym roku. Życzymy pełnych radości, rodzinnego ciepła i spokoju Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów i spełnienia marzeń w Nowym Roku!
Centrum Obsługi Projektów PW