Nowe podejście do oceny wniosków o granty ERC: rozmowa z prof. Alicją Józkowicz, ewaluatorką wniosków ERC

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) wprowadziła znaczące zmiany w procesie oceny wniosków projektowych od 2024 roku. O nowych zasadach rozmawiano z profesorem Alicją Józkowicz, ewaluatorką wniosków ERC, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat tych zmian oraz ich wpływu na środowisko naukowe.

Za pozytywną zmianę prof. Józkowicz uznała większe skupienie się na jakości zgłaszanego projektu, przy mniejszym nacisku na dotychczasowy dorobek naukowy. Poparła też odejście od myślenia, że jedynym wynikiem pracy naukowej jest publikacja. W jej opinii niemożliwe jest otrzymanie grantu ERC jako pierwszego projektu badawczego, bez wcześniejszego doświadczenia w pozyskiwaniu grantów.

Porady dla osób składających wnioski w konkursach ERC:

Przygotowanie projektu: Skoncentruj się na jakości i innowacyjności projektu, skup się na wartości merytorycznej i potencjalnych osiągnięciach badawczych.

Doświadczenie w pozyskiwaniu grantów: Zdobądź wcześniejsze doświadczenie w aplikowaniu o granty, np. z lokalnych agencji finansujących badania, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie grantu ERC.

Konsultacje z ekspertami: Skorzystaj z konsultacji z grantobiorcami lub byłymi panelistami ERC, aby uzyskać wskazówki dotyczące pisania wniosku oraz strategii aplikacyjnych.

Cały wywiad z prof. Józkowicz dostępny jest na stronie KPK.

Więcej na temat konkursów ERC i tego, co zrobić, aby zdobyć taki grant, można przeczytać w naszym tekście Grant ERC – naukowy znak jakości oraz poradniku Grant ERC – przełomowy krok w karierze naukowej. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na pytania, co oznacza doskonałość naukowa i jak sprawdzić, czy nasz pomysł spełnia kryteria, a także co zyskują laureaci grantów. Przydatne mogą być też materiały dla zainteresowanych konkursami, przygotowanymi przez ERC i KPK i linki do wniosków, które uzyskały dofinansowanie w poprzednich edycjach i porady laureatów.