Pierwszy grant ERC dla PW
Opublikowano: 05.09.2023 11:44
Prof. Maciej Trusiak z Wydziału Mechatroniki dołączył do grona laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W ramach Starting Grant zrealizuje projekt „Lensless label-free nanoscopy (NaNoLens)”.
Konkurs ERC Starting Grant skierowany jest do naukowców 2-7 lat po doktoracie, którzy mają potencjał na bycie niezależnym i dojrzałym badaczem, gwarantujący, że zdobyta wiedza i doświadczenie umożliwi realizację przedstawionego projektu. Pod uwagę brana jest cała aktywność naukowa kandydata: publikacje, udział w międzynarodowych konferencjach (z wystąpieniem), mobilność naukowa, patenty, nagrody, ale także udział w projektach badawczych.
Od początku swojej kariery naukowej prof. Trusiak aplikował w wielu konkursach wspierających rozwój kariery naukowej – indywidualnie i we współpracy międzynarodowej. Otrzymał Diamentowy Grant (program MEiN kontynuowany pod nazwą Perły nauki), był dwukrotnym laureatem START Fundacji Nauki Polskiej, zdobył granty NCN: Preludium, Sonata i OPUS (dwukrotnie), odbył staż post-doca w Walencji dzięki stypendium NAWA im. Bekkera. Pobyt w Walencji zainspirował go do dalszych działań badawczych realizowanych w kolejnych projektach. Z tym zespołem będzie realizował grant ERC. Obecnie prof. Trusiak jest kierownikiem projektu „Bayesowskie wnioskowanie w metrologii optycznej” – realizowanego w ramach konkursu Preludium Bis (NCN) dla szkół doktorskich.
O swoim grancie ERC mówi tak: Z projektem związane jest niezaprzeczalne ryzyko, ale też stopień jego kompensacji (głównie pozytywnymi wynikami wstępnymi i dorobkiem badawczym kierownika projektu) i potencjalny zysk z powodzenia realizacji ostatecznego celu projektu wydaje się idealnie odpowiadać zasadzie ERC „high-risk high-gain”.
Aktualnie trwają nabory w kolejnych edycjach konkursu Starting Grant (do 24.10) oraz kierowanym do zespołów badawczych konkursie Synergy Grant (do 8.11).
Prof. Trusiak skorzystał też z grantu wewnętrznego dla naukowców PW planujących złożenie wniosku w konkursie ERC, finansowanego ze środków projektu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB). Grant wewnętrzny może być wykorzystany na dofinansowanie działań, których celem jest przygotowanie wniosku o grant ERC, w tym:
- wynagrodzenie kierownika i wykonawców grantu,
- przygotowanie opinii wniosku przez eksperta, tłumaczenie i konsultację językową,
- wyjazd do zagranicznego ośrodka w celu nawiązania współpracy lub skonsultowania wniosku.
Prof. Trusiak przeznaczył go na przygotowaniem wniosku o ERC Starting Grant 2022, w szczególności na wykonanie przeglądu literatury, przygotowanie kreatywnych ilustracji, przeprowadzenie niezbędnych eksperymentów wstępnych (zarówno numerycznych jak i laboratoryjnych), przeanalizowanie zarejestrowanych danych i przygotowanie wizualizacji wyników pomiarów.
Kolejna edycja grantu wewnętrznego już wkrótce. Poinformujemy o niej w naszym newsletterze i na stronie, a o poprzedniej można przeczytać tutaj.
Więcej na temat konkursów ERC i co zrobić, aby zdobyć taki grant, można przeczytać w naszym tekście Grant ERC – naukowy znak jakości oraz poradniku Grant ERC – przełomowy krok w karierze naukowej. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na pytania, co oznacza doskonałość naukowa i jak sprawdzić, czy nasz pomysł spełnia kryteria, a także co zyskują laureaci grantów. Przydatne mogą być też materiały dla zainteresowanych konkursami, przygotowanymi przez ERC i KPK i linki do wniosków, które uzyskały dofinansowanie w poprzednich edycjach i porady laureatów.
© 1998-2024
Politechnika Warszawska,
Pl. Politechniki 1,
00-661 Warszawa