Program FEnIKS 2021-2027 coraz bliżej

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) to największy program polityki spójności w Unii Europejskiej. 

Stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020. Jego głównym celem jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Łączna kwota przeznaczona na inwestycje i inne przedsięwzięcia wyniesie blisko 29,3 mld euro (ok. 115 mld zł). Środki te pochodzą z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa.

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się uczelnie wraz z m.in.: samorządami terytorialnymi, przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi.

Opis programu można pobrać z naszego sharepointa, natomiast Szczegółowy Opis Priorytetów (SzOP), czyli dokument rozwijający oraz uszczegóławiający zapisy programu, dostępny jest na portalu funduszy europejskich.

Realizowane w ramach programu FEnIKS działania będą dotyczyć m.in. takich obszarów jak:

  • obniżenie emisyjności gospodarki i transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym;
  • budowa efektywnego i odpornego systemu transportowego o jak najniższym negatywnym wpływie na środowisko naturalne;
  • dokończenie realizacji odcinków sieci bazowej TEN-T do roku 2030; poprawa bezpieczeństwa transportu;
  • zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej oraz poprawa odporności systemu ochrony zdrowia;
  • wzmocnienie roli kultury w rozwoju społecznym i gospodarczym.

14 grudnia 2022 roku Minister Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali porozumienia, które regulują międzyresortowe prawa i obowiązki oraz wyznaczają ramy współpracy na najbliższe kilka lat związane z programem FEnIKS.