Przygotuj się do konkursu w programie Interreg Europa

Choć drugi nabór w programie Interreg Europa rozpocznie się dopiero 15 marca 2023 r., już teraz można się do niego przygotować, biorąc udział w spotkaniach networkingowych.

Każde z nich poświęcone zostanie innemu tematowi – priorytetowi UE na lata 2021-2027:

Spotkania prowadzone będą w języku angielskim i są kierowane zwłaszcza do osób, które:

• myślą o przygotowaniu wniosku projektowego na kolejny nabór,
  • mają pomysł na projekt i szukają partnerów,
  • chciałyby dołączyć do projektu i zaangażować się we współpracę,
  • chcą nawiązać kontakt z osobami z całej Europy zainteresowanymi współpracą międzyregionalną.

Jakie projekty finansuje Interreg Europa?

Interreg Europa jest jednym z instrumentów służących wdrażaniu polityki spójności UE. Pogram wspiera współpracę międzyregionalną podmiotów regionalnych, poświęconą pogłębianiu wiedzy z zakresu polityk i transferowi dobrych praktyk. Bierze w nim udział 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegia i Szwajcaria.

Beneficjentami programu mogą być:

• władze centralne,
  • władze samorządowe szczebla regionalnego i lokalnego,
  • podmioty prawa publicznego (np. publiczne uczelnie, instytuty),
  • prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. izby, fundacje).

Tematyka programu obejmuje: badania i innowacje, konkurencyjność MŚP, wspieranie gospodarki niskoemisyjnej, ochronę środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami.

W perspektywie 2021-2027 budżet programu wynosi prawie 380 mln euro.

Dofinansowanie w postaci refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych wynosi 80 proc. dla podmiotów publicznych, 70 proc. dla prywatnych.

W poprzedniej perspektywie finansowej w projektach finansowanych z Interregu Europa brały udział Politechnika Rzeszowska oraz Uniwersytet Śląski.

Więcej informacji na temat przygotowania wniosku i opisów projektów z polskimi partnerami na stronie programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.