mgr inż. Małgorzata Szymańska

mgr Elżbieta Śmietanka

Dział Funduszy Strukturalnych

22 234 + wew. 59 26

Specjalny program stypendialny dla studentów i naukowców z Ukrainy

Cel:

wsparcie studentów i naukowców z Ukrainy nieposiadających stopnia doktora - poprzez stworzenie im możliwości kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad pracą magisterską lub rozprawą doktorską lub realizacji innych, dowolnych form kształcenia w polskich instytucjach naukowych.

Tematyka:

Do programu może przystąpić student/naukowiec nieposiadający stopnia doktora na dzień zakończenia naboru wniosków, który w wyniku wojny opuścił Ukrainę 24 lutego 2022 r. (lub później) albo zamierza opuścić Ukrainę oraz:

a) był/jest studentem ukraińskiej uczelni w roku akademickim 2021/2022 albo

b) odbywał/odbywa w Ukrainie studia doktoranckie (aspirantura) w roku akademickim 2021/2022 albo

c) był/jest zatrudniony w jednostce naukowej w Ukrainie

d) rozpocznie stypendium nie później niż 1 marca 2023 r.
Dopuszcza się możliwość realizacji programu w formie zdalnej z terytorium Ukrainy, przez okres nie dłuższy niż połowa wnioskowanego okresu realizacji programu.

Uwaga:

1. Finansowanie stypendium dla danego studenta/naukowca w ramach programu można uzyskać tylko raz.
  2. Osobę przewidzianą jako studenta/naukowca można wskazać tylko w jednym wniosku złożonym w programie.
Wnioskodawcy:
  • uczelnia;
  • federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
  • instytut naukowy PAN, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.);
  • instytut badawczy, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383 ze zm.);
  • międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych ustaw działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);
  • instytut działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
  • Polska Akademia Umiejętności;
  • podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły;
  • centrum naukowo-przemysłowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383 ze zm.);
  • centrum Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796.);
  • biblioteka naukowa;
  • przedsiębiorca mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706).

Budżet programu wynosi: 1,2 mln zł.

Kwota stypendium może wynosić: od 3,5 tys. zł do 5 tys. zł i może zostać zwiększona ze środków własnych jednostki przyjmującej.

Koszt przyjęcia studenta/naukowca obejmujące koszty kształcenia (w tym kursy językowe), koszty umożliwienia prowadzenia prac związanych z przygotowaniem pracy magisterskiej lub rozprawy doktorskiej, koszty zapewnienia opieki psychologicznej i prawnej związanej z kształceniem, może wynosić maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie, przy czym wnioskodawca może sfinansować dodatkowe koszty ze środków własnych.

Okres trwania projektu: Stypendium dla studenta/naukowca należy zaplanować na okres od 6 do 12 m-cy. Student/naukowiec musi rozpocząć stypendium nie później niż 1 marca 2023 r.
Miejsce/sposób składania wniosków:

Wniosek podpisany elektronicznie przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy należy wysłać za pośrednictwem ePUAP.

dostępne są na stronie NCN. Program, skierowany do studentów i naukowców z Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę schronili lub schronią się w Polsce, finansowany jest ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej w programie Badania podstawowe, którego operatorem w III edycji funduszy norweskich i EOG na lata 2014-2021 jest NCN.

Składanie wniosków:
  • do COP: 06.09.2022