Przygotuj się do naborów w programach Interreg Europa i Interreg Europa Środkowa
Opublikowano: 31.01.2023 10:50
W marcu 2023 r. rozpoczną się drugie nabory w programach Interreg Europa i Interreg Europa Środkowa.
15 marca zostanie otwarty i potrwa do 9 czerwca 2023 r. drugi nabór w programie Interreg Europa. Całkowity budżet programu wynosi blisko 380 mln euro.
W projektach warunkowo zatwierdzonych do dofinansowania w wyniku pierwszego naboru jest 43 partnerów z Polski. Trzy polskie instytucje pełnią rolę partnera wiodącego (odpowiadają za cały projekt pod względem prawnym i finansowym). Lista wszystkich projektów jest dostępna na portalu Interreg Europa, wyłącznie polskich partnerów – tutaj.
Dla potencjalnych beneficjentów przygotowano narzędzia pomocne w aplikowaniu oraz nagrania z tematycznych spotkań informacyjnych. Więcej o programie Interreg można też przeczytać na naszej stronie.
Nabór w programie Interreg Europa Środkowa będzie otwarty we wszystkich priorytetach i celach szczegółowych programu. Potrwa od 22 marca do 17 maja 2023 r. Na dofinansowanie projektów planowane jest 60 mln euro.
W pierwszym naborze dofinansowanie w wysokości blisko 100 mln euro dostały 53 projekty spośród 280 złożonych. W 41 projektach bierze udział 66 polskich partnerów z trzynastu województw, 6 projektami zarządzają polskie instytucje, w tym 2 uczelnie: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (projekt „NEXTLEVEL Parking”) oraz Politechnika Wrocławska (projekt „SMERF”).
Obecnie (do 14 lutego br. trzeba złożyć pre-proposal) trwa nabór na projekty kluczowe w innym programie Interreg – Regionu Morza Bałtyckiego.
W naszym SharePoincie przygotowaliśmy prezentacje z przydatnymi linkami na temat wszystkich programów Interreg, w których może uczestniczyć nasza uczelnia.
W tej perspektywie finansowej obowiązywać będą ułatwienia dotyczące dofinansowania wkładu własnego, o czym pisaliśmy tutaj, oraz uproszczona procedura kwalifikowania budżetu projektu, w tym wypłaty wynagrodzeń.
Prowadzenie projektów międzynarodowych, w tym Interreg, jest jednym z priorytetów PW ze względu na istotny wpływ umiędzynarodowienia na wynik ewaluacji. Ponadto realizacja projektów międzynarodowych współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE może być doskonałym etapem zbierania doświadczeń przed aplikowaniem o środki w ramach innych programów europejskich, np. Horyzontu Europa.
Programom Interreg poświęcone będzie kolejne spotkanie w ramach cyklu webinarów nt. możliwości pozyskiwania środków z funduszy strukturalnych w perspektywie UE 2021-2027. Spotkanie odbędzie się 6 kwietnia 2023 r. w godz. 13:00-14:30. Zgłoszenia przez formularz przyjmujemy do 4 kwietnia br., do godz. 16.00.
© 1998-2024
Politechnika Warszawska,
Pl. Politechniki 1,
00-661 Warszawa