Osoby do kontaktu:
BiodivTransform - 2024 (NCN)
- Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD. W związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
- Wsparcia technicznego przy procedowaniu wniosku w systemie EZD udzielają koordynatorzy EZD w jednostkach oraz koordynator EZD w COP Małgorzata Adamczyk, tel. wew.: (22) 234 1427, e-mail: malgorzata.adamczyk2@pw.edu.pl.
- Przed złożeniem wniosku w systemie EZD należy przekazać wersję roboczą wniosku do konsultacji z opiekunem konkursu w celu sprawdzenia pod względem formalnym. Prosimy o przesyłanie wersji roboczych wniosków na adres e-mail: weronika.figurska@pw.edu.pl.
- Na etapie składania wniosku międzynarodowego prosimy o przesłanie do opiekuna konkursu w DPK COP kosztorysu do konsultacji. Kosztorysy zawarte we wniosku międzynarodowymi i później krajowym powinny być tożsame. Po złożeniu wniosku międzynarodowego nie będzie możliwe dokonywanie zmian we wniosku krajowym.
badania podstawowe
międzynarodowe, innowacyjne, interdyscyplinarne i/lub międzysektorowe projekty badawcze w obszarze nauk dotyczących ochrony bioróżnorodności.
Celem konkursu jest identyfikacja, analiza i zrozumienie procesów transformacji, które mogą zahamować i odwrócić spadek bioróżnorodności. Proponowane projekty badawcze powinny generować wiedzę w celu ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów. Ponadto projekty powinny zademonstrować jakie korzyści dla ludzi mogą nieść transformacyjne zmiany hamujące i odwracające spadek różnorodności biologicznej.
W konkursie przyjęto założenia podejścia oddolnego i nie zdefiniowano wstępnie tematów badawczych. Oczekuje się, że projekty będą demonstrować doskonałość naukową z potencjalnym wpływem na społeczeństwo i politykę w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz dążyć do integracji nauki, społeczeństwa, polityki i konkretnych praktyk na rzecz transformacji.
Konkurs nie jest ograniczony pod względem konkretnych środowisk ani obszarów geograficznych - obejmuje wszystkie sfery (lądowe, morskie, przybrzeżne i słodkowodne) oraz ekosystemy doświadczające różnych poziomów i źródeł zakłóceń, w tym strefy przejściowe (przybrzeżne, podmokłe, miejsko-wiejskie, leśno-rolnicze itp.) oraz zintegrowane krajobrazy lądowe / morskie.
konsorcja międzynarodowe, złożone z min. 3 zespołów badawczych pochodzących z min. 3 krajów biorących udział w konkursie.
Kraje uczestniczące w konkursie:
Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Tunezja, Turcja, Węgry, Włochy, Wyspy Owcze
Kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku krajowego posiada min. stopień naukowy doktora.
- uczelnia
- grupa podmiotów, w skład której wchodzą min. 2 uczelnie lub instytuty naukowe/badawcze lub inne podmioty prowadzące działalność naukową albo min. 1 z tych podmiotów oraz min. 1 przedsiębiorca
- osoba fizyczna
- maks. wysokość budżetu polskiego zespołu nie jest określona, zasadność zaplanowanych wydatków w odniesieniu do zakresu zadań jest przedmiotem oceny międzynarodowego zespołu ekspertów
- do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych uczelni
nabór wspólnych wniosków wstępnych (Pre-Proposals) odbywa się wyłącznie poprzez system EPSS. Na tym etapie polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów. Wniosek krajowy składany jest do NCN na etapie składania wspólnego wniosku pełnego (Full-Proposal).
Wniosek krajowy o finansowanie projektu wraz z wymaganymi załącznikami składany jest do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF.
UWAGA: W przypadku gdy PW występuje jako Lider/Partner konsorcjum krajowego, Porozumienie o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu badawczego procedowane jest w systemie EZD zgodnie z instrukcją - do pobrania tutaj.
UWAGA: zanim wniosek zostanie złożony elektronicznie za pośrednictwem systemu OSF należy:
- po uzupełnieniu wszystkich zakładek wniosku i ich sprawdzeniu, przejść do zablokowania wniosku korzystając z opcji „zablokuj do NCN” i pobrania dokumentów potrzebnych do podpisu.
UWAGA: Po zablokowaniu wniosku do NCN możliwa jest tylko edycja skróconego i szczegółowego opisu projektu badawczego
2. po zablokowaniu pojawi się nowa zakładka „elektroniczna wysyłka”, należy pobrać z niej dwa potwierdzenia złożenia wniosku: potwierdzenie złożenia wniosku – Kierownik (PI) oraz potwierdzenie złożenia wniosku - podmiot. Należy również pobrać PDF wniosku
3. wymienione wyżej trzy dokumenty – potwierdzenie Kierownika (PI) w formie skanu podpisanego odręcznie przez Kierownika (PI), potwierdzenie podmiotu w formie pliku PDF oraz wniosek w formie pliku PDF należy przekazać do pracownika LOP zgodnie ze wskazaną listą pracowników dla danego wydziału w celu procedowania dokumentów w systemie EZD (zgodnie z instrukcją – do pobrania tutaj)
Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
4. po podpisaniu dokumentów przez Prorektora ds. Nauki, potwierdzenie złożenia wniosku osoby reprezentującej oraz pełnomocnictwo dla Prorektora, pracownik DPK COP przekazuje w systemie EZD do pracownika LOP, który przekazuje pliki do Kierownika projektu do załączenia w systemie OSF
5. po załączeniu potwierdzeń złożenia wniosku w systemie OSF i pełnomocnictwa kompletny wniosek jest możliwy do wysłania poprzez opcję „wyślij do NCN”
UWAGA: po kliknięciu „wyślij do NCN” w systemie status wniosku zmieni się na „wysłany”. Do NCN nie przekazuje się żadnej wersji papierowej wniosku.
- Checklista dla kierownika projektu – wykaz dokumentów wymaganych w konkursie
- Lista osób obsługujących EZD w jednostkach
- Wzór opisu i obiegu dokumentów w EZD w celu uzyskania akceptacji i podpisów władz uczelni na etapie składania wniosku
- Instrukcja czynności w EZD dla pracowników jednostek aplikujących i realizujących projekty w ramach konkursów obsługiwanych przez COP
- Wytyczne dla wnioskodawców - uzupełnianie wniosku w systemie OSF
- Instrukcja złożenia w EZD porozumienia o współpracy w konkursach NCN
dostępne są na stronie NCN:
- polskim wnioskodawcom w konkursie zalecamy przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx w terminie do 25 października 2024 r. Budżety przesłane po 25 października nie będą weryfikowane, tabelę budżetową należy przesłać na adres anna.kotarba@ncn.gov.pl, tytuł pliku powinien zawierać akronim projektu,
- w projekcie poza kierownikiem w realizację zadań badawczych mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc,
- w projekcie jest możliwość zaplanowania środków na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń lub oprogramowania,
- zarówno we wniosku wspólnym jaki i krajowym niedopuszczalne jest imienne wskazywanie osób, których zatrudnienie jest planowane w drodze otwartych konkursów, w tym osób na stanowiskach typu post-doc,
- zgodnie z wytycznymi Uczelni koszty pośrednie Open Access należy uzupełniać we wnioskach w maksymalnej wartości równej 2 proc. kosztów bezpośrednich,
- zgodnie z wytycznymi Uczelni koszty pośrednie ogólne należy uzupełniać we wnioskach w maksymalnej wartości równej 20 proc. kosztów bezpośrednich,
- koszty publikacji monografii są kosztem niekwalifikowalnym i nie mogą być planowane,
- kurs EUR po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 euro = 4,7728 zł,
- łączna wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN dla wszystkich polskich zespołów badawczych wyłonionych w konkursie wynosi 1 mln euro.
- do sieci Partnerstwa Biodiversa+ (wniosek międzynarodowy Pre-Proposal): 08.11.2024, 15:00
- do sieci Partnerstwa Biodiversa+ (wniosek międzynarodowy Full-Proposal): 11.04.2025, 15:00
- do COP: w najbliższym możliwym; NCN (wniosek krajowy): 18.04.2025, 16:00