Osoby do kontaktu:

 COP PW

mgr Weronika Figurska

 22 234 + wew. 50 35
 weronika.figurska@pw.edu.pl

 Opiekun projektów w LOP

M-ERA.NET - 3/2025 (NCN)

Uwaga:
  • Na etapie składania wniosku międzynarodowego prosimy o przesłanie do opiekuna konkursu w DPK-COP kosztorysu do konsultacji. Kosztorysy zawarte we wniosku międzynarodowymi i później krajowym powinny być tożsame. Po złożeniu wniosku międzynarodowego, nie będzie możliwe dokonywanie zmian we wniosku krajowym.
  • Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecane jest przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx  w terminie do 30 kwietnia 2025 r. Tabelę budżetową należy przesłać na adres magdalena.nowak@ncn.gov.plBudżety nadesłane po 30 kwietnia nie będą konsultowane.
  • Wnioski składane do NCN procedowane są w systemie EZD. W celu procedowania wniosku w systemie należy skontaktować się z właściwymi pracownikami LOP/osobami wyznaczonymi w jednostkach do procedowania dokumentów projektowych w EZD.
  • Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
Instytucja finansująca: Narodowe Centrum Nauki
Rodzaj przedmiotowy projektu:

badania podstawowe

Zakres tematyczny:

naukowcy zamierzający złożyć wniosek w konkursie, przygotowując plan badawczy, powinni skoncentrować się na nadrzędnych celach programu M-ERA.NET. Misją programu jest m.in.:

  • wspieranie Europejskiego Zielonego Ładu poprzez dążenie do rozwoju technologicznego w zakresie inżynierii materiałów przeznaczonych do zastosowań związanych z czystą energią, wytwarzaniem i odzyskiwaniem energii, magazynowaniem energii oraz tworzeniem elektrolizerów i ogniw paliwowych;
  • dążenie do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals - SDG), w szczególności Celu 7 („Czysta i dostępna energia”) poprzez wspieranie badań nad technologią zrównoważonego magazynowania energii, Celu 9 („Innowacyjność, przemysł, infrastruktura”) w zakresie zwiększania możliwości technologicznych sektorów przemysłowych oraz Celu 12 („Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”) w wymiarze przyjaznego dla środowiska zarządzania zasobami naturalnymi i ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów;
  • zwiększanie korzyści społeczno-ekologicznych w kontekście Odpowiedzialnych badań i innowacji (Responsible Research and Innovation - RRI). Projekty finansowane w ramach programu M-ERA.NET 3 powinny mieć na celu prowadzenie badań w sposób odpowiedzialny, uwzględniający wymiar społeczno-ekologiczny, etyczny oraz polityczny działań badawczych, innowacyjnych, związanych z doskonaleniem i wykorzystaniem materiałów;
  • wspieranie łańcucha innowacji poprzez ogłaszanie konkursów na projekty badawcze generujące wiedzę w całym łańcuchu innowacji – od doskonałych badań po innowacyjne zastosowania przemysłowe;
  • wzmacnianie interdyscyplinarności poprzez integrację różnych dyscyplin i obszarów zastosowań, umożliwiającą tworzenie atrakcyjnych narzędzi finansowania projektów, których realizacja była wcześniej mało prawdopodobna.

konkurs obejmuje następujące tematy z zakresu nauk o materiałach i inżynierii materiałowej:

  1. Sustainable materials for energy applications
  2. Innovative surfaces, coatings and interfaces
  3. Advanced composites and lightweight materials
  4. Functional materials
  5. Materials addressing environmental challenges
  6. Next generation materials for electronics

UWAGA:

do sieci M-ERA.NET należy zarówno Narodowe Centrum Nauki, jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych (TRL 1-4). Udział partnera przemysłowego z Polski nie jest wymagany.

Do NCBR mogą być składane wnioski, które zaczynają się od TRL 3-6, a kończą na TRL 5-8. Wymagane jest uczestnictwo polskiego partnera przemysłowego

Adresat:

kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku posiada co najmniej stopień naukowy doktora.

Kierownikiem projektu może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie realizującym na podstawie umowy o pracę na co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy.

Kierownik projektu zobowiązany jest do przebywania przez co najmniej 50% czasu trwania projektu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i pozostawania w dyspozycji podmiotu realizującego projekt. Do wymienionego czasu nie wlicza się udokumentowanych delegacjami służbowymi wyjazdów mających bezpośredni związek z realizowanym projektem oraz urlopów, czasu wolnego od pracy i innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy regulowanych powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Wnioskodawca:
  • na poziomie międzynarodowym:

o finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie

kraje uczestniczące w konkursie: Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Malta, Polska, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Węgry, Włochy*

UWAGA: niektóre kraje uczestniczą w programie tylko regionalnie - więcej informacji na temat wytycznych agencji zagranicznych biorących udział w konkursie dostępne na stronie internetowej programu: Participating countries/regions Call 2025.

  •  na poziomie krajowym:

uczelnia; grupa podmiotów, w skład której wchodzą co najmniej dwie uczelnie lub instytuty naukowe/badawcze lub inne podmioty prowadzące działalność naukową albo co najmniej jeden z tych podmiotów oraz co najmniej jeden przedsiębiorca; osoba fizyczna

Dofinansowanie:
  • maks. wysokość finansowania nie jest określona tzn. można wnioskować o dowolną, uzasadnioną kwotę;
  • do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych uczelni;
  • Rada NCN ustaliła wysokość środków finansowych w kwocie 1,5 mln euro z przeznaczeniem na projekty badawcze realizowane przez polskie zespoły naukowe w konkursie M-ERA.NET - 3/2025.
Okres trwania projektu: 24 lub 36 m-cy
Sposób złożenia wniosku:

poziom międzynarodowy (dwuetapowy): zarówno na pierwszym etapie (wnioski wstępne pre-proposals) jak i na drugim etapie konkursu (wnioski pełne full proposals) polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi przygotowuje w języku angielskim wspólny wniosek. Lider konsorcjum międzynarodowego składa wniosek wspólny w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu rejestracji wniosków M-era.net (M-era.net Submission System)

UWAGA: na etapie składania wniosków wstępnych pre-proposals, polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów.

poziom krajowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych pełnych na poziomie międzynarodowym, wnioski krajowe składane są dopiero na etapie full proposal.

UWAGA: W przypadku gdy PW występuje jako Lider/Partner krajowej grupy podmiotów, Porozumienie o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu badawczego według wzoru NCN procedowane jest w systemie EZD zgodnie z instrukcją - do pobrania tutaj.

 

UWAGA: zanim wniosek krajowy NCN zostanie złożony elektronicznie za pośrednictwem systemu OSF należy:

  1. po uzupełnieniu wszystkich zakładek wniosku i ich sprawdzeniu, przejść do zablokowania wniosku korzystając z opcji „zablokuj do NCN” i pobrania dokumentów potrzebnych do podpisu.

UWAGA: Po zablokowaniu wniosku do NCN możliwa jest tylko edycja skróconego i szczegółowego opisu projektu badawczego

  1. Po zablokowaniu pojawi się nowa zakładka „elektroniczna wysyłka”, należy pobrać z niej dwa potwierdzenia złożenia wniosku: potwierdzenie złożenia wniosku – Kierownik (PI) oraz potwierdzenie złożenia wniosku - podmiot. Należy również pobrać PDF wniosku.
  2. Wymienione wyżej trzy dokumenty – potwierdzenie Kierownika (PI) w formie skanu podpisanego odręcznie przez Kierownika (PI), potwierdzenie podmiotu w formie pliku PDF oraz wniosek w formie pliku PDF należy przekazać do pracownika LOP zgodnie ze wskazaną listą pracowników dla danego wydziału w celu procedowania dokumentów w systemie EZD.

Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.

  1. Po podpisaniu dokumentów przez Prorektora ds. Nauki, potwierdzenie złożenia wniosku osoby reprezentującej oraz pełnomocnictwo dla Prorektora, pracownik DPK-COP przekazuje w systemie EZD do pracownika LOP, który przekazuje pliki do Kierownika projektu do załączenia w systemie OSF.
  2. Po załączeniu potwierdzeń złożenia wniosku w systemie OSF i pełnomocnictwa kompletny wniosek jest możliwy do wysłania poprzez opcję „wyślij do NCN”.

UWAGA: po kliknięciu  „wyślij do NCN” w systemie status wniosku zmieni się na „wysłany”. Do NCN nie przekazuje się żadnej wersji papierowej wniosku.

Szczegółowe informacje:

dostępne są na stronach NCN oraz sieci M-ERA.NET call 2025:

  1.  Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecane jest przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx  w terminie do 30 kwietnia 2025 r. Tabelę budżetową – link do tabeli należy przesłać na adres magdalena.nowak@ncn.gov.plBudżety nadesłane po 30 kwietnia nie będą konsultowane.
  2. Kurs EUR po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 euro = 4,2073 zł.
  3. W projekcie jest możliwość zaplanowania stypendiów naukowych NCN i stypendiów doktoranckich. 
  4. W projekcie jest możliwość zaplanowania środków na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń lub oprogramowania. 
  5. Zarówno we wniosku wspólnym, jak i krajowym niedopuszczalne jest imienne wskazywanie stypendystów oraz osób na stanowiskach typu post-doc. 
  6. Zgodnie z wytycznymi Uczelni koszty pośrednie Open Access należy uzupełniać we wnioskach w maksymalnej wartości równej 2 proc. kosztów bezpośrednich. 
  7. Zgodnie z wytycznymi Uczelni koszty pośrednie ogólne należy uzupełniać we wnioskach w maksymalnej wartości równej 20 proc. kosztów bezpośrednich.
Termin złożenia wniosku (etap I):
  • do sieci M-ERA.NET (Pre-proposal): 13.05.2025, 11:59
Termin złożenia wniosku (etap II):
  • do sieci M-ERA.NET (Pre-proposal): 19.11.2025, 11:59
Termin złożenia wniosku (etap III):
  • do do COP (w najbliższym możliwym); NCN: 26.11.2025, 16:00