Osoby do kontaktu:
OPUS - 29/2025 (NCN)
- Wnioski składane do NCN procedowane są w systemie EZD. W celu procedowania wniosku w systemie należy skontaktować się z właściwymi pracownikami LOP/bądź osobami wyznaczonymi w jednostkach do procedowania dokumentów projektowych w EZD.
- Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
- Przed złożeniem wniosku w systemie EZD należy przekazać wersję roboczą wniosku do konsultacji z opiekunem konkursu w celu sprawdzenia pod względem formalnym. Prosimy o przesyłanie wersji roboczych wniosków na adres e-mail: weronika.figurska@pw.edu.pl.
- Istnieje również możliwość skorzystania ze wsparcia pracownika COP-DPK w charakterze redaktora pomocniczego. Zgłoszenia prosimy przesyłać mailem na adres: weronika.figurska@pw.edu.pl w nieprzekraczalnym terminie do 3 czerwca 2025 r.
- Łączna liczba projektów NCN kierowanych przez daną osobę i wniosków złożonych w NCN, będących w ocenie lub zakwalifikowanych do finansowania, w których ta osoba wskazana jest jako kierownik projektu, nie może przekraczać 2. Liczba ta ulega zwiększeniu do 3 w przypadku gdy dana osoba kieruje co najmniej jednym projektem finansowanym w ramach konkursu OPUS we współpracy LAP lub w ramach konkursu ogłaszanego przez NCN we współpracy z zagranicznymi agencjami finansującymi badania naukowe lub jest wskazana jako kierownik projektu w co najmniej jednym wniosku złożonym w NCN, będącym w ocenie lub zakwalifikowanym do finansowania, w ramach konkursu OPUS we współpracy LAP lub w ramach konkursu ogłaszanego przez NCN we współpracy z zagranicznymi agencjami finansującymi badania naukowe. Do limitów tych nie wlicza się projektów ani wniosków z konkursów PRELUDIUM BIS i DIOSCURI
badania podstawowe
do konkursu można złożyć wniosek obejmujący badania podstawowe w obszarze określonym w jednym z 26 paneli NCN
kierownikiem projektu badawczego może być osoba na każdym etapie kariery naukowej, która w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę naukową (nie musi posiadać stopnia doktora).
UWAGA: kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji polskiej części projektu badawczego na podstawie umowy o pracę, co najmniej w połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Wymóg zatrudnienia nie dotyczy osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych.
- uczelnia
- grupa podmiotów, w skład której wchodzą min. 2 uczelnie lub instytuty naukowe/badawcze lub inne podmioty prowadzące działalność naukową albo min. 1 z tych podmiotów oraz min. 1 przedsiębiorca
- osoba fizyczna
- brak określenia minimalnej ani maksymalnej wysokości budżetu projektu
- do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych uczelni
wniosek o finansowanie projektu wraz z wymaganymi załącznikami składany jest do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF.
UWAGA: W przypadku gdy PW występuje jako Lider/Partner, Porozumienie o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu badawczego procedowane jest w systemie EZD zgodnie z instrukcją - do pobrania tutaj.
UWAGA: zanim wniosek zostanie złożony elektronicznie za pośrednictwem systemu OSF należy:
- po uzupełnieniu wszystkich zakładek wniosku i ich sprawdzeniu, przejść do zablokowania wniosku korzystając z opcji „zablokuj do NCN” i pobrania dokumentów potrzebnych do podpisu. UWAGA: Po zablokowaniu wniosku do NCN możliwa jest tylko edycja skróconego i szczegółowego opisu projektu badawczego
- Po zablokowaniu pojawi się nowa zakładka „elektroniczna wysyłka”, należy pobrać z niej dwa potwierdzenia złożenia wniosku: potwierdzenie złożenia wniosku – Kierownik (PI) oraz potwierdzenie złożenia wniosku - podmiot. Należy również pobrać PDF wniosku.
- Wymienione wyżej trzy dokumenty – potwierdzenie Kierownika (PI) w formie skanu podpisanego odręcznie przez Kierownika (PI), potwierdzenie podmiotu w formie pliku PDF oraz wniosek w formie pliku PDF należy przekazać do pracownika LOP zgodnie ze wskazaną listą pracowników dla danego wydziału w celu procedowania dokumentów w systemie EZD. Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.
- Po podpisaniu dokumentów przez Prorektora ds. Nauki, potwierdzenie złożenia wniosku osoby reprezentującej oraz pełnomocnictwo dla Prorektora, pracownik DPK-COP przekazuje w systemie EZD do pracownika LOP, który przekazuje pliki do Kierownika projektu do załączenia w systemie OSF.
- Po załączeniu potwierdzeń złożenia wniosku w systemie OSF i pełnomocnictwa kompletny wniosek jest możliwy do wysłania poprzez opcję „wyślij do NCN”.
UWAGA: po kliknięciu „wyślij do NCN” w systemie status wniosku zmieni się na „wysłany”. Do NCN nie przekazuje się żadnej wersji papierowej wniosku.
- Checklista dla kierownika projektu – wykaz dokumentów wymaganych w konkursie
- Lista osób obsługujących EZD w jednostkach
- Wzór opisu i obiegu dokumentów w EZD w celu uzyskania akceptacji i podpisów władz uczelni na etapie składania wniosku
- Instrukcja czynności w EZD dla pracowników jednostek aplikujących i realizujących projekty w ramach konkursów obsługiwanych przez COP
- Instrukcja złożenia w EZD porozumienia o współpracy w konkursach NCN
dostępne są na stronie NCN:
- w projekcie poza kierownikiem w realizację zadań badawczych mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc i na stanowisku badacza (senior researcher – stanowisko to musi być współfinansowane przez podmiot realizujący projekt w wysokości co najmniej 70 000 zł rocznie).
- W projekcie jest możliwość zaplanowania środków na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń lub oprogramowania.
- We wniosku niedopuszczalne jest imienne wskazywanie osób, których zatrudnienie jest planowane w drodze otwartych konkursów, w tym osób na stanowiskach typu post-doc'.
- Zgodnie z wytycznymi Uczelni koszty pośrednie Open Access należy uzupełniać we wnioskach w maksymalnej wartości równej 2 proc. kosztów bezpośrednich.
- Zgodnie z wytycznymi Uczelni koszty pośrednie ogólne należy uzupełniać we wnioskach w maksymalnej wartości równej 20 proc. kosztów bezpośrednich.
- W kategorii wynagrodzenia oraz stypendia dla studentów i doktorantów wprowadzone niedawne zmiany tj. możliwość zwiększenia wysokości stypendium doktoranckiego dla doktoranta po przeprowadzeniu oceny śródokresowej.
- Koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym.
- Wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron w opisie skróconym i opisie szczegółowym.
- W opisie skróconym i opisie szczegółowym dodano punkt 5 – skład i kwalifikacje zespołu badawczego, w tym (o ile dotyczy) osiągnięcia wykonawców projektu wskazanych we wniosku.
- Zmiany w załączniku nr 2 (Koszty w projektach badawczych) Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, w kategorii Wynagrodzenie etatowe na stanowisku typu post-doc: do konkursu na to stanowisko może przystąpić osoba, dla której kierownik projektu był promotorem lub promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej (przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w Regulaminie). Ponadto, obligatoryjne kryterium formalne dopuszczenia do konkursu stanowi uzyskanie stopnia doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze.
- do COP: 09.06.2025
- do NCN: 17.06.2025, 16:00