COP PW

Opiekun projektów w LOP

Konkurs nr 12/2022 - Runda 2

Uwaga:
  1. Niezależnie od niezbędnych elementów umowy konsorcjum/umowy o utworzeniu centrum w przypadku Wnioskodawcy wielopodmiotowego, na wszystkich podmiotach wchodzących w jego skład, w szczególności na Liderze, ciąży obowiązek zawarcia w umowie konsorcjum/umowie o utworzeniu centrum lub w odrębnej umowie postanowień gwarantujących wywiązanie się przez Wnioskodawcę, w imieniu którego działa Lider z obowiązków wobec Skarbu Państwa wynikających z art. 32 ust. 3 i 4 Ustawy dotyczących praw własności intelektualnej powstałych w wyniku wykonania projektu,.
  2. Konkurs obejmuje sprecyzowane tematy na bazie zapotrzebowania zgłaszanego przez podmioty ustawowo odpowiedzialne za obszar bezpieczeństwa i obronności państwa.
  3. Założenia do projektu w danym temacie określają, który wariant w zakresie przynależności praw własności intelektualnej do wyników projektu będzie przewidywać umowa w danym temacie.
Instytucja finansująca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Rodzaj przedmiotowy projektu:
  • badania naukowe (do VI poziomu gotowości technologicznej),
  • badania naukowe i prace rozwojowe (do IX poziomu gotowości technologicznej).
Zakres tematyczny:
  • modernizacja technologii dekompresji powietrznej do celów militarnych, kr. ALOES I
  • bezzałogowa powietrzna platforma transportowa Wojsk Specjalnych (BPT WS), kr. KURIER
  • lotniczy zestaw rakietowy PIORUN, kr. LZR PIORUN
  • mobilny system telekomunikacyjny wykorzystujący technologie FSO/RF1 do zastosowań wojskowych, kr. RadLIR
  • wykrywanie i zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych (BSP) za pomocą mikrofalowego generatora impulsowego wysokiej mocy (HPM) z emisją kierunkową, kr. WEKTOR.

Szczegółowe warunki dla projektów, wymagane dla nich poziomy gotowości oraz pożądane terminy realizacji projektów podane zostały w założeniach szczegółowych dla danego tematu:

Adresat:

brak wymagań formalnych dotyczących kierownika projektu.

Wnioskodawca:
  • Projekt o charakterze badawczym/naukowym (do VI PGT)
    •  wnioskodawca jednopodmiotowy:
      • uczelnia
      • federacja
      • instytut naukowy PAN
      • instytut badawczy
      • międzynarodowy instytut naukowy
      • Centrum Łukasiewicz
      • instytut działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz
      • Polska Akademia Umiejętności
      • inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły
      • przedsiębiorca
    •  konsorcjum, centrum naukowo-przemysłowe:
      • konsorcjum (co najmniej 2 podmioty: co najmniej dwa podmioty naukowe lub co najmniej jeden podmiot naukowy i jeden przedsiębiorca; np. uczelnia + uczelnia / uczelnia + instytut + federacja / uczelnia + przedsiębiorstwo / instytut + instytut + przedsiębiorstwo)
      • centrum naukowo-przemysłowe
  •  Projekt o charakterze rozwojowym/badawczo-rozwojowym (do  IX PGT)
    • wnioskodawca jednopodmiotowy:
      • przedsiębiorca (prowadzący działalność gosp. lub B+R na terytorium RP z KRS/CEIDG)
    •  konsorcjum, centrum naukowo-przemysłowe:
      • konsorcjum (co najmniej 2 podmioty, w tym co najmniej jeden podmiot naukowy i obowiązkowo co najmniej jeden przedsiębiorca, np.: uczelnia + przedsiębiorstwo / instytut + federacja + przedsiębiorstwo / uczelnia + stowarzyszenie + przedsiębiorstwo)
      • centrum naukowo-przemysłowe.
  • brak określonej min. i maks. łącznej wysokości środków finansowych, o które można wnioskować.
  • wysokość środków finansowych potrzebnych na realizację konkretnego projektu określa Wnioskodawca.
  • wnioskodawcy planując budżet projektu powinni kierować się zapisami zawartymi w Przewodniku kwalifikowalności kosztów (Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu).
  • wnioskodawcy we wniosku muszą przedstawić planowany budżet projektu w podziale na kategorie kosztów i z uzasadnieniem poniesienia kosztu oraz przedstawieniem metody oszacowania jego wysokości.
  • zasadność planowanych kosztów realizacji projektu w stosunku do zakresu zadań objętych projektem oraz w stosunku do oczekiwanych wyników jest jednym z kryteriów oceny merytorycznej wniosków.
  • przy ocenie merytorycznej wniosku dodatkowo punktowany jest udział wkładu własnego Wnioskodawcy w kosztach projektu (premia punktowa przyznawana będzie Wnioskodawcy, który zadeklarował wniesienie co najmniej 10 proc. wkładu własnego w finansowaniu projektu. Szczegółowo jest to opisane w Regulaminie konkursu). Regulamin konkursu nie narzuca jednak obowiązku wnoszenia wkładu własnego.
  • projekty mogą być dofinansowane ze środków NCBR do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
  • planowany koszt realizacji projektu może być modyfikowany przed zawarciem umowy – jeśli w trakcie oceny merytorycznej zgłoszone zostaną zastrzeżenia do oszacowanych kosztów realizacji projektu i przeprowadzona zostanie dodatkowa ocena Zespołu (zgodnie z Rozdziałem VI Regulaminu konkursu).
Okres trwania projektu: temat 6 „ALOES”: 36 m-cy, temat 7 „KURIER”: 24 m-ce, temat 8 „PIORUN”: 36 m-cy, temat 9 „RadLIR”: 36 m-cy, temat 10 „WEKTOR”: 55 m-cy.
Sposób złożenia wniosku:

wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie ZSUN-OSF.

Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku :

checklista – wykaz dokumentów wymaganych w konkursie.

Materiały pomocne w przygotowaniu wniosku:

dostępne są na stronie NCBR.

Termin złożenia wniosku:
  • do COP: 21.03.2023