Kolejny projekt z udziałem PW z dofinansowaniem w konkursie PERUN
Opublikowano: 17.06.2026 08:38
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało kolejną listę rankingową w konkursie PERUN 1/2023. Wśród projektów rekomendowanych do finansowania znalazło się następne przedsięwzięcie realizowane z udziałem Politechniki Warszawskiej.
Dofinansowanie w zakresie tematycznym 7. „Autonomia i autonomizacja. Opracowanie środków przeciwdziałania BSx, w tym na potrzeby ochrony obiektów wojskowych, infrastruktury krytycznej, szlaków morskich i portów” otrzymał projekt „Autonomiczny system broni laserowej do ochrony obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej przed BSL” (ASBL).
Liderem konsorcjum jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, a w skład zespołu realizującego projekt wchodzą także: Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o., PIT-RADWAR S.A. oraz Politechnika Warszawska. Za realizację projektu po stronie PW odpowiada dr inż. Maciej Bodnicki.
To już piąty projekt z udziałem Politechniki Warszawskiej, który uzyskał finansowanie w konkursie PERUN 1/2023. Wśród wcześniej ogłoszonych laureatów znalazły się:
- „System gogli noktowizyjnych o powiększonym kącie obserwacji” – PW jako lider, kierownik: dr inż. Jarosław Suszek (Wydział Fizyki/CEZAMAT),
- „System gogli noktowizyjnych ze zwiększoną głębią pola widzenia” – PW jako lider, kierownik: prof. dr hab. inż. Urszula Laudyn (Wydział Fizyki/CEZAMAT),
- „System wykrywania zmanipulowanych danych multimedialnych dotyczących osób publicznych oraz weryfikacji źródeł pochodzenia danych” – PW jako partner, kierownik: prof. dr hab. inż. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych),
- „Bistatyczny radar bardzo dalekiego zasięgu do monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej” – PW jako lider, kierownik: prof. dr hab. inż. Konrad Jędrzejewski (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych).
Konkurs 1/PERUN/2023 na wykonanie i finansowanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa realizowany jest w ramach programu „Nowe technologie w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa”. Jego celem jest wsparcie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, które przyczynią się do rozwoju nowoczesnych technologii wzmacniających potencjał naukowy i innowacyjny w obszarze bezpieczeństwa oraz obronności państwa.
© 1998-2026
Politechnika Warszawska,
Pl. Politechniki 1,
00-661 Warszawa
