Nowy projekt finansowany przez UE wesprze zagrożonych naukowców

Inicjatywa pod nazwą „Supporting at-risk researchers with fellowships in Europe” (SAFE) zapewni dwuletnie stypendia dla 60 międzynarodowych naukowców w trudnej sytuacji, umożliwiając im kontynuowanie badań naukowych w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska uruchomiła nowy program wspierający stypendia europejskie dla zagrożonych naukowców, dysponujący budżetem w wysokości 12 milionów euro.

Sieć wsparcia i stypendia

Projekt SAFE, promowany i wspierany przez Parlament Europejski, ma na celu:

• opracowanie i przetestowanie procedur oceny ryzyka, z jakim mierzą się ci naukowcy,
  • przyznanie stypendiów obywatelom spoza UE, umożliwiając im bezpieczne kontynuowanie pracy na uniwersytetach oraz w instytucjach badawczych w UE,
  • opracowanie mechanizmów łączących naukowców z instytucjami goszczącymi na terenie Unii Europejskiej.

W ramach projektu SAFE przewidziano przyznanie około 60 stypendiów na okres do dwóch lat, skierowanych do doktorantów i post-doców, niezależnie od posiadania statusu uchodźcy. Stypendia będą dostępne także dla obywateli spoza UE, którzy już uzyskali status uchodźcy w Unii Europejskiej.

Nabór wniosków rusza w listopadzie

Nabór wniosków w ramach projektu SAFE rozpocznie się 18 listopada 2024 roku, a zakończy 20 stycznia 2025 roku. Wybrani naukowcy rozpoczną swoje projekty na wiosnę 2025 roku.

Od połowy października 2024 roku dostępne będą również usługi wsparcia w zakresie dopasowywania naukowców do odpowiednich instytucji goszczących, które zaoferują im możliwości szkoleniowe i rozwoju kariery. Wnioski będą musiały być składane przez instytucje goszczące, a nie przez indywidualnych naukowców.

Szczegółowe informacje na temat programu oraz dni informacyjne dla wnioskodawców wkrótce będą dostępne na stronie internetowej inicjatywy.

Doświadczeni partnerzy wspierający naukowców w trudnej sytuacji

Projekt SAFE jest realizowany przez doświadczone konsorcjum organizacji wspierających zagrożonych naukowców, w skład którego wchodzą:

• Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) – instytucja koordynująca,
  • Campus France,
  • PAUSE/Collège de France,
  • Unia Uniwersytetów Śródziemnomorskich (UNIMED), a także ośmiu partnerów wspierających, w tym m.in. Fundacja Alexandra von Humboldta, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), Fińska Narodowa Agencja Edukacyjna, Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów, a także organizacje z Czech, Holandii i Bułgarii.

Więcej informacji: na stronie KE.