Osoby do kontaktu:

 COP PW

mgr Justyna Wojciechowska

 22 234 + wew. 53 56

 justyna.wojciechowska@pw.edu.pl

 Opiekun projektów w LOP

Konkurs na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii - 2/2024 (ABM)

Uwaga:

UWAGA: Wnioski składane do ABM  procedowane są w systemie EZD. W celu założenia sprawy i procedowania wniosku w systemie należy skontaktować się z właściwymi pracownikami LOP – dodatkowo w kwestii wsparcia technicznego przy procedowaniu wniosku w systemie EZD można kontaktować się z koordynatorem EZD w COP Panią Małgorzatą Adamczyk tel. wew.: (22) 234 1427.

Dokumenty procedowane są wyłącznie elektronicznie w systemie EZD, w związku z tym wersja papierowa wniosków nie jest procedowana.

Wnioskodawca może złożyć w każdym naborze nie więcej niż 6 wniosków (jako Lider Konsorcjum można złożyć maksymalnie 3 wnioski i jednocześnie wystąpić w roli Konsorcjanta w nie więcej niż 3 wnioskach).

Decyzję, które wnioski zostaną wysłane, podejmuje Prorektor ds. Nauki.

Deklarację udziału w konkursie  proszę przesyłać do COP w nieprzekraczalnym terminie do 20.09.2024 r. na adres justyna.wojciechowska@pw.edu.pl 

Instytucja finansująca: Agencja Badań Medycznych (ABM)
Rodzaj przedmiotowy projektu:

Głównym celem Konkursu jest realizacja niekomercyjnych badań klinicznych dotyczących identyfikacji i oceny produktów leczniczych lub eksperymentów badawczych dotyczących identyfikacji i oceny procedur medycznych, w tym procedur diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze onkologii.

Projekty składane w ramach Konkursu muszą posiadać status:

• niekomercyjnych badań klinicznych produktu leczniczego

 lub

• eksperymentów badawczych obejmujących ocenę zastosowania procedur medycznych, w tym procedur diagnostycznych.

Zakres tematyczny:
  • Rozwój innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze onkologii,
  • Rozwój Niekomercyjnych badań klinicznych i Eksperymentów badawczych prowadzonych w Polsce,
  • Rozwój nowoczesnych protokołów Badań klinicznych – badania parasolowe, koszykowe platformowe i ich kombinacje,
  • Rozwój terapii onkologicznych celowanych (ściśle określony cel molekularny) i personalizowanych (profilowanie/stratyfikacja molekularna pacjentów),
  • Rozwój Badań klinicznych i Eksperymentów badawczych wykorzystujących cyfrowe technologie medyczne (np. w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych czy wsparciu psychologicznym),
  • Rozwój Badań klinicznych i Eksperymentów badawczych oceniających klinicznie istotne punkty końcowe takie jak przeżycie całkowite lub jakość życia jako pierwszorzędowe punkty.
Adresat:

naukowcy na wszystkich etapach kariery naukowej, z zastrzeżeniem, iż:

Główny badacz – zgodnie z Rozporządzeniem 536/2014 jest to badacz, który jest szefem zespołu badaczy prowadzącego badanie kliniczne w ośrodku badań klinicznych i który jest z tego tytułu odpowiedzialny.

Głównym badaczem w badaniu klinicznym produktu leczniczego prowadzonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być posiadający prawo wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

1) lekarz;

2) lekarz dentysta;

3) pielęgniarka albo położna, posiadająca dyplom ukończenia studiów na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.

 W przypadku, o którym mowa w pkt 3, jednym z badaczy jest lekarz lub lekarz dentysta (art. 37 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi).

Główny badacz w Projektach finansowanych przez Agencję musi ponadto posiadać co najmniej stopień doktora nauk medycznych.

Kierujący eksperymentem badawczym – w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny, która jest szczególnie przydatna ze względu na charakter lub przebieg eksperymentu oraz odpowiednio wysokie kwalifikacje zawodowe i badawcze.

W przypadku Eksperymentu badawczego zawierającego część niemedyczną, lekarz kierujący takim eksperymentem współpracuje z inną osobą posiadającą kwalifikacje niezbędne do przeprowadzenia części niemedycznej, która nadzoruje przebieg tej części.

Kierujący Eksperymentem badawczym w Projektach finansowanych przez Agencję musi ponadto posiadać co najmniej stopień doktora nauk medycznych.

Wnioskodawca:

podmiot wymieniony w art. 17 ust. 1 Ustawy, niebędący osobą fizyczną, składający Wniosek (w przypadku Wnioskodawcy jednopodmiotowego),

Lider Konsorcjum oraz Konsorcjanci łącznie, w imieniu i na rzecz których Lider Konsorcjum składa Wniosek (w przypadku Wnioskodawcy wielopodmiotowego), przy czym wszystkie podmioty wchodzące w skład Konsorcjum muszą mieć status podmiotu wymienionego w art. 17 ust. 1 Ustawy;

Podmiot, który uczestniczy tylko w części klinicznej przewidzianej protokołem badania (ośrodek) nie może zostać uznany za Konsorcjanta, a jedynie za Podwykonawcę. Natomiast podmiot, który uczestniczy na każdym etapie tworzenia Projektu (tj. uczestniczy w tworzeniu założeń Projektu, tworzeniu protokołu badania, rekrutacji pacjentów, realizacji procedur przewidzianych protokołem, uczestniczy w analizowaniu danych uzyskanych w trakcie badania), może być uznany za Konsorcjanta. Konsorcjant odpowiada solidarnie za realizację Projektu wraz z Liderem Konsorcjum oraz pozostałymi Konsorcjantami.

Dofinansowanie:

Kwota przeznaczona na dofinansowanie Projektów wyłonionych w ramach Konkursu wynosi 600 mln zł

W niniejszym Konkursie nie przewidziano ograniczenia górnego limitu całkowitego kosztu Projektu.

Okres trwania projektu: min. 3 lata (36 miesięcy), max. 8 lat (96 miesięcy)
Sposób złożenia wniosku:

Wnioski należy składać wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji Badań Medycznych

Materiały pomocne w przygotowaniu wniosku:

dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie ABM.

Potencjał komercyjny:

NIE

Efektem realizacji Projektu musi być opublikowanie lub przekazanie do druku wyników badań zrealizowanych w ramach Projektu nie później niż 6 miesięcy od daty zakończenia Projektu w np. jednym z czasopism naukowych wymienionych w najnowszym na dzień publikacji wyników Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych opublikowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowe informacje:

dostępne są na stronie ABM.

Termin złożenia wniosku:
  • do COP: 04.11.2024
  • do ABM: 14.11.2024, 11:59