Jesień z Horyzontem Europa

Pod koniec września i w październiku odbędzie się wiele wydarzeń promujących program ramowy Horyzont Europa (HE).

Podczas dni informacyjnych dla poszczególnych klastrów prelegenci Komisji Europejskiej szczegółowo omówią możliwości finansowania w ramach naborów w 2023 roku, tematy konkursów, proces oceny wniosków i przyznawania dofinansowania:

Dniom informacyjnym towarzyszyć będą spotkania brokerskie i matchmakingowe, które umożliwiają omówienie i udoskonalenia pomysłów projektowych z potencjalnymi partnerami, nawiązanie współpracy i dołączenie do konsorcjów (więcej o szukaniu partnerów do konsorcjów pisaliśmy tutaj):

Przypominamy, że udział uczestników z Polski w wydarzeniach brokerskich dla klastrów II filaru programu Horyzont Europa organizowanych jako spotkania stacjonarne może zostać dofinansowany przez Krajowy Punkt Kontaktowy (pisaliśmy o tym tutaj). Wnioskodawcy mogą otrzymać do 1000 euro refundacji kosztów podróży i zakwaterowania.

W październiku (5, 17 i 24 października) odbędą się także organizowane przez Komisję Europejską „Horizon Implementation Days”, seminaria on-line dla zainteresowanych udziałem w konkursach programu Horyzont Europa, na których zostaną przedstawione szczegółowe informacje na temat wyszukiwania możliwości i składania wniosków, przygotowywania umów o dofinansowanie i zarządzania grantami w HE.

Ponadto dla osób zainteresowanych pełnieniem roli eksperta w projektach HE Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej organizuje szkolenie nt. „Roli eksperta w kontroli realizacji projektów w Horyzoncie Europa”. Szkolenie w formule on-line odbędzie się 25 września.

Naukowcy rozważający wystąpienie o grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) natomiast mogą zapoznać się z typami grantów oraz procesem aplikacyjnym podczas webinarium “ERC and national support measures for researchers in Poland”. Webinarium on-line w języku angielskim odbędzie się 28 września. Aktualnie trwają nabory w kolejnych edycjach 2 konkursów ERC: Starting Grant (do 24.10) oraz kierowanym do zespołów badawczych Synergy Grant (do 8.11), a o pierwszym grancie ERC dla naukowca z PW, prof. Macieja Trusiaka, można przeczytać w naszym tekście.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń w naszym newsletterze i na stronie.