Dwa projekty z udziałem Politechniki Warszawskiej z dofinansowaniem w konkursie OPUS 28+LAP/Weave

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejną część wyników konkursu OPUS 28+LAP/Weave, obejmującą projekty realizowane we współpracy z partnerami z Austrii, Belgii-Flandrii, Czech i Szwajcarii, a także w ramach trójstronnych konsorcjów. 

Do finansowania zakwalifikowano łącznie 31 projektów międzynarodowych o łącznej wartości ponad 58 mln zł. Wśród laureatów znalazły się dwa projekty z udziałem zespołów badawczych z Politechniki Warszawskiej.

Projekt „Studies on the replacement ability of bitumen with biomaterials based on multi-perform analysis”, realizowany pod kierownictwem dr. hab. inż. Jana Bolesława Króla z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, otrzymał finansowanie w wysokości 2 202 156 zł. Badania będą prowadzone we współpracy z partnerami z Belgii-Flandrii i Austrii w ramach trójstronnej ścieżki LAP/Weave.

Drugim dofinansowanym projektem z udziałem PW jest „Global warming effects on macrophytes’ role in lowland rivers”, koordynowany przez dr. hab. inż. Michaela Nonesa z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Politechnika Warszawska pełni w nim rolę partnera.

Łącznie w tej odsłonie konkursu OPUS LAP dofinansowanie uzyskały projekty realizowane we współpracy z zespołami z:

  • Czech (17 projektów),
  • Szwajcarii (7),
  • Austrii (3),
  • Belgii-Flandrii (2),
  • oraz w konsorcjach polsko-belgijsko-austriackich (2).

Wnioski z udziałem partnerów ze Słowenii i Niemiec są nadal w trakcie oceny i wyniki dla tych współprac mają zostać ogłoszone jesienią.

Konkurs OPUS, organizowany dwa razy do roku, umożliwia finansowanie projektów krajowych oraz międzynarodowych, w tym realizowanych w ramach programu Weave. W ścieżce LAP wnioskodawcy mogą ubiegać się o środki na wspólne badania z zespołami z Austrii, Belgii-Flandrii, Czech, Luksemburga, Niemiec, Słowenii i Szwajcarii.