Ekspertka KPK o wyzwaniach w aplikowaniu o granty ERC i o tym, jak je pokonać
Opublikowano: 16.10.2024 07:48
Konkursy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) wymagają doskonałości naukowej i precyzyjnego przygotowania, co jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Katarzyna Kubica-Oroń, ekspertka z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, podkreśla, że kluczowym wyzwaniem dla polskich naukowców jest niewystarczające przygotowanie do aplikowania o granty ERC.
„Nie można liczyć na przypadek. Wnioski muszą być najwyższej jakości, przemyślane i dobrze skonsultowane. Bez gruntownej analizy systemu oceny i kryteriów aplikacyjnych szanse na sukces są znikome” – wyjaśnia Kubica-Oroń.
Wybrane wskazówki dla potencjalnych aplikujących:
- zrozumienie zasad ERC: Kluczowe jest dogłębne poznanie systemu oceny, kryteriów oraz typów badań, które mają szansę na finansowanie. ERC wymaga badań przełomowych, wykonalnych, o dużym potencjale naukowym.
- jakość wniosków: Lepiej złożyć mniej wniosków, ale za to naprawdę dobrych, przemyślanych i skonsultowanych. Aplikowanie "na próbę" zazwyczaj kończy się niepowodzeniem.
- przygotowanie aplikacji: Wielu naukowców nie przykłada wystarczającej wagi do przygotowania aplikacji, co skutkuje niskimi ocenami wniosków. Ważne jest przemyślenie planu badawczego, metodologii oraz przedstawienie dowodów wykonalności.
- rozpoznawalność ERC: Uzyskanie grantu ERC daje międzynarodowe uznanie oraz gwarantuje pełną niezależność badawczą podczas realizacji projektu.
- szkolenia i wsparcie: Naucz się korzystać z systemu wsparcia. Krajowe i horyzontalne punkty kontaktowe, PAN oraz webinary oferują dostęp do szkoleń i informacji. Istnieje także możliwość korzystania z mock interview – próbnych rozmów kwalifikacyjnych.
Cały wywiad dostępny jest na stronie Forum Akademickiego.
Obecnie (do 14.01.2025) trwa nabór w konkursie ERC Consolidator Grant. Jest on kierowany do naukowców będących od 7 do 12 lat po doktoracie. O grant mogą starać się naukowcy, którzy swój pierwszy stopień doktora skutecznie obronili pomiędzy 1 stycznia 2013 r. a 31 grudnia 2017 r. (włącznie). Maksymalna kwota dofinansowania dla projektu wynosi 2 mln euro (po spełnieniu pewnych warunków – do 3 mln euro) dla projektów trwających do 5 lat.
Do 06.11.2024 natomiast trwa nabór w konkursie ERC Synergy Grant, którego celem jest rozwiązanie ambitnych problemów badawczych przez 2-4 liderów (Principal Investigators) oraz ich zespołów, reprezentujących różne dziedziny wiedzy.
O pierwszym na PW grancie ERC – Starting dla prof. Trusiaka – pisaliśmy tutaj. Drugi grant - Advanced - otrzymał prof. Tomasz Skotnicki, o czym można przeczytać tu.
Więcej na temat konkursów ERC i tego, co zrobić, aby zdobyć taki grant, można przeczytać w naszym tekście Grant ERC – naukowy znak jakości oraz poradniku Grant ERC – przełomowy krok w karierze naukowej. Znajdują się tam m.in. odpowiedzi na pytania, co oznacza doskonałość naukowa i jak sprawdzić, czy nasz pomysł spełnia kryteria, a także co zyskują laureaci grantów. Przydatne mogą być też materiały dla zainteresowanych konkursami, przygotowanymi przez ERC i KPK i linki do wniosków, które uzyskały dofinansowanie w poprzednich edycjach i porady laureatów.
© 1998-2024
Politechnika Warszawska,
Pl. Politechniki 1,
00-661 Warszawa